Odszedł Adam Drąg, pieśniarz, kompozytor, związkowiec

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 30 lipca br., w wieku 74 lat, śp. Adama Drąga, pieśniarza, kompozytora, działacza NSZZ „Solidarność”. Dzisiaj nieopodal Torunia jego ostatnia trasa…

Śp. Adam Drąg w sierpniu 1980 na terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku był jednym z aktywnych organizatorów strajku, w 1981 r. – delegatem Regionu Gdańskiego na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S”, etatowym pracownikiem KZ NSZZ „Solidarność”, członkiem zespołu redakcyjnego biuletynu zakładowego NSZZ „Solidarność” pt. „Wiadomości”. Internowany od grudnia 1981 do czerwca 1982 r. w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku.

O jego odejściu poinformował nas Krzysztof Żmuda, przewodniczący KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding SA (dawna Stocznia Północna).

Swoją muzyczną przygodę Adam Drąg (na zdjęciu z 2009 r./Wkimedia.pl) rozpoczął w wieku 16 lat jako perkusista i gitarzysta w zespole szkolnym. W trakcie studiów na Politechnice Gdańskiej grał na perkusji w zespole „Waganty”. W latach 1972–1974 na Jesiennym Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Bazuna, który odbywał się w Klubie Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku, popularność zdobyły jego piosenki: „Połoniny Niebieskie”, „Ech Muzyka”, „Muzyka, Muzyka”, „Rzeki To Idące Drogi”, „Piosenka bez tytułu”, „Wpław”, „Chyba Już Czas Wracać Do Domu”.

W 1977 r. został członkiem znanego i znakomitego gdańskiego zespołu „Wały Jagiellońskie”, z którym przez kilka lat współpracował i odniósł sukces na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (Grand Prix) oraz na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (Nagroda Dziennikarzy). W 1984 r. Pomaton EMI wydał płytę Połoniny Niebieskie zawierającą osiemnaście jego piosenek.
W latach 1980–84 zaangażował się w działalność w NSZZ Solidarność. Współorganizował m.in. I Festiwal Piosenki Prawdziwej Zakazane Piosenki (Gdańsk, 1981) i w tym czasie napisał piosenki „Szpital Przemienienia”, „Niewielu Nas”, „Dom w Olsztynie”), które zostały wydane w zbiorze „Śpiewnik Wolności i Solidarności”.
W latach 1991-92 współorganizował koncert pt. „Jesień idzie, nie ma na to rady” na Górze Szybowcowej koło Jeleniej Góry i koncert pt. „Nocne czekanie na UFO”. Koncerty zgromadziły liczną publiczność.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2014) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019)

Uroczystość pogrzebowa śp.  Adama Drąga odbędzie się dzisiaj – w piątek 4 sierpnia br.; o godz. 12:00 msza święta żałobna w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Pomorskiej 9 w Złotorii k. Torunia, po mszy ceremonia pogrzebowa na cmentarzu w Grabowcu (droga nr 654) przy ul. Bajkowej 2.

Zamknęły się za nim drogi na ziemi a otworzyły Bramy Niebios – Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Z wyrazami żalu i smutku – pożegnał związkowca Krzysztof  Żmuda.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej