Nasze kolędy na góralską nutę w Bazylice św. Brygidy

W czwartkowy wieczór 13 stycznia br., w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, odbył się wyjątkowy, świąteczno-noworoczny koncert  zatytułowany „Pomorze Śpiewa Kolędy”. Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wykonał zespół Zakopower i jego lider Sebastian Karpiel-Bułecka.

To wyjątkowe wydarzenie artystyczno-religijne możliwe było dzięki staraniom ks. kanonika Ludwika Kowalskiego, proboszcza parafii pw. św. Brygidy. Wsparcia idei i błogosławieństwa udzielił ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, obecny na koncercie oraz m.in. NSZZ „Solidarność”, którego przewodniczący Piotr Duda był wśród publiczności. dzisiaj, w dobie obostrzeń sanitarnych, nie jest łatwo zorganizować koncert, trzymający artystyczny poziom i jednocześnie spełniający rygory. Tradycyjnie muzykowanie w świątyni było na wysokim poziomie artystycznym, o co w dobie popkultury i schlebiania „gustom niższym” też nie jest łatwo. Chciałoby się częściej słuchać takich wykonań wokalnych i instrumentalnych.

– Zwyczajem lat ubiegłych, tradycyjnie organizujemy w bazylice świętej Brygidzie koncert świąteczno-noworoczny. Jest on zatytułowany „Pomorze Śpiewa Kolędy”. To miejsce szczególne, a zatem gościmy najbardziej znanych polskich artystów. Wystąpili tutaj zespół Mazowsze, Varius Manx, Golec uOrkiestra, Brathanki, Arka Noego oraz wielu innych. Będziemy śpiewać, tym razem z zespołem Zakopower – mówił przed koncertem ks. Ludwik Kowalski, proboszcz św. Brygidy, zwracając się do gości i wspominając, że co prawda trudniej jest organizować takie wydarzenia, ale poprzez wspólne śpiewanie kolęd warto się jednoczyć, wspominając Narodzenie Pana, wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

fot. Robert Wąsik – Tygodnik Solidarność

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej