Będą dalsze prace nad systemem emerytalnym służb mundurowych

Tydzień temu szef „Solidarności” Piotr Duda przekazał wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji Maciejowi Wąsikowi stanowisko organizacji „Solidarności”, działających w służbach mundurowych i już doszło do spotkania w sprawie nowelizacji ustawy emerytalnej. Wiceminister zadeklarował, że „prace są otwarte” i wyraził gotowość do rozmów. Efekty – czas pokaże?

Wątpliwości dotyczą art. 15A nowelizacji ustawy regulującej system emerytalny funkcjonariuszy służb mundurowych. Dokładnie rzecz ujmując sprawa dotyczy zaliczenia tzw. cywilnego stażu funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy swoją służbę rozpoczęli pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 1 października 2003 r.

– Prace nad projektem są otwarte i jestem gotowy do rozmów w tym zakresie – powiedział na spotkaniu wiceminister Wąsik. Zadeklarował wolę wypracowania jak najlepszego rozwiązania satysfakcjonującego każdą ze stron oraz, że spotkania w tym zakresie z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” w służbach mundurowych będą kontynuowane.

– To wyraz poważnego traktowania partnerów społecznych przez ministra Wąsika – podkreślił lider „Solidarności” Piotr Duda.

Związkowcy poinformowali też wiceministra o problemach przy organizowaniu się funkcjonariuszy w ramach „Solidarności”. Od kiedy w służbach mundurowych za sprawą „Solidarności” i z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzono pluralizm związkowy w służbach mundurowych, „Solidarność” napotyka na liczne przeszkody ze strony przełożonych.

– Zainteresowanie naszym Związkiem w służbach mundurowych jest bardzo duże, a „Solidarność” dynamicznie się rozwija. Jednak nie zawsze osoby chętne do zrzeszania spotykają się z przychylnością przełożonych. W niektórych przypadkach wręcz dochodzi do łamania prawa – stwierdził Piotr Duda.

Podkreślił, iż wszelkie przypadki nierównego traktowania funkcjonariuszy ze względu na przynależność związkową będą przez Związek piętnowane.

–Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, a wolność zrzeszania się jest jedną z podstawowych wolności obywatelskich – zdecydowanie zareagował wiceminister Wąsik.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej