25 rocznica przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO)

12 marca 1999 r. w Independence (USA) formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z nami w szeregi wstępowały Czechy i Węgry, pierwsze kraje z bloku wschodniego (Układu Warszawskiego). Braterstwo broni przypieczętowała wspólnie przelana krew.

Czas i miejsce aktu ma dziś znaczenie symboliczne – wówczas była to jednoznaczna i jasna deklaracja, w której wolna i demokratyczna Polska określiła wizję swojego bezpieczeństwa.

12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.

Nim wstąpiliśmy do NATO przeprowadzono udaną Operację Samum (Operation Simoom) – tajna ewakuacja – z ogarniętego wojną Iraku – funkcjonariuszy wywiadu USA, latem 1990 r. wykonana przez Zarząd Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, dzięki bardzo dobremu rozpoznaniu i sieci naszej agentury – niestety rozmontowanej z przyczyn, które muszą być wreszcie wyjaśnione – jawnie lub skrycie.

Do legendy przeszła też Jednostka Wojskowa Nr 2305 znana pod nazwą GROM, powołana do życia 13 lipca 1990 roku. Rekrutację przeprowadzono głównie wśród żołnierzy 1 Batalionu
Szturmowego z Lublińca (JW Komandosów), byłych kompanii specjalnych, 6 Pomorskiej Brygady
Desantowo – Szturmowej (obecnie 6 Brygady Powietrznodesantowej), płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej (obecnie JW Formoza) i specjalnych drużyn policji. Jednostka Wojskowa GROM osiągnęła gotowość bojową 13 czerwca 1992 r. Jednostka przejęła dziedzictwo i z honorem kontynuuje tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. To o niej mówili towarzysze broni z US Army Special Forces (i MARSOC): z nimi ćwiczyć i tylko ich mieć u boku w walce.

Żołnierza nie szkoli się by zginął bohatersko w bezsensownej walce, ale żeby zginął nieuchronnie nasz wróg (fot. materiały JW GROM)

Pierwszą natowską operacją z udziałem WP w strukturze Paktu była ta – prowadzona w oderwanym od Serbii, zdominowanym przez muzułmańskich Albańczyków – Kosowie (misja KFOR z udziałem naszego legendarnego 18 batalionu desantowo-szturmowego). Wnet przyszła misja na Haiti, następnie w Afganistanie (od 2002 r. do 2020 r.), w którym zginęło 45 naszych wojskowych. W 92 operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 90 tysięcy polskich żołnierzy. Decyzja o przystąpieniu do NATO była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski.

Polska wnosi ważny wkład w umacnianie NATO. Potwierdzeniem pozycji naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim było przyznanie Polsce organizacji spotkania przywódców państw i rządów NATO w 2016 r. Od momentu wstąpienia do NATO, Polska sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania jakie członkostwo w Sojuszu nakłada na państwa go tworzące. Polscy żołnierze brali i cały czas biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami Sojuszu.

Jesteśmy z liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wysokich nakładów na wydatki obronne naszego kraju. Świadczy o tym wysoki odsetek środków z krajowego budżetu, jakie nasz kraj przeznacza na obronność – dwa razy więcej niż wymagane przez NATO 2 proc. PKB, czyli do 4,2 proc. PKB w 2024 r., planowane na ok. 158 mld zł.

Polski rząd ogłosił oficjalnie chęć wstąpienia do Sojuszu w 1992 r. Dalej historia toczyła się ponad politycznymi podziałami (skromne echa tej jedności ponad podziałami nieśmiało pobrzmiewały podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska 12 marca br. w Białym Domu). W 1999 r. premierem był Jerzy Buzek (rząd koalicyjny AWS-UW), ministrem obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, a ministrem spraw zagranicznych Bronisław Geremek. Prezydentem USA był Bill Clinton. W pałacu Prezydenckim urzędował od czterech lat prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Sejm przyjął 17 lutego 1999 r. ustawę upoważniającą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do ratyfikacji Paktu Północnoatlantyckiego. Polska wraz z Czechami i Węgrami stała się oficjalnie członkiem NATO w momencie przekazania sekretarz stanu USA Madeleine Albright dokumentów ratyfikacyjnych.

Od kiedy Polska wstąpiła do NATO, na terytorium naszego kraju ulokowano liczne sojusznicze bądź powiązane z Sojuszem struktury wojskowe; realizowano liczne inwestycje w ramach NATO Security Investment Programme (NSIP).
Szczyt NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku, był jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pokazał, jedność, spójność, i solidarność państw Paktu. Zakończył się podjęciem decyzji o znaczeniu historycznym i przełomowym nie tylko dla przyszłości Polski, ale również dla całego NATO. Polska wnosi swój wkład w bezpieczeństwo państw NATO między innymi poprzez obecność sił zbrojnych w misjach zagranicznych oraz partycypację w wielu kluczowych programach Sojuszu.

Siły Zbrojne RP współtworzą także system bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Świadczy o tym chociażby fakt objęcia przez Polskę wspólnie z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, dyżuru Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

Kontyngenty wojskowe państw Sojuszu w Polsce liczą ok. 12 tys. żołnierzy. Najwięcej jest Amerykanów (11 tys.). Stacjonują też Brytyjczycy (600). Oficjalnie Sojusz nie zakwestionował Aktu stanowiącego NATO–Rosja z 1997 r., który zakładał, że na terytorium nowych państw NATO, w tym Polski, nie będą stacjonowały w bazach stałych znaczne siły bojowe de facto umowa nie jest przestrzegana, gdyż pierwsza złamała ją Rosja, dokonując inwazji na Ukrainę. Polska armia liczy ok. 173 tys. żołnierzy (MON część danych utajnia), oficerów, ochotników i studentów uczelni wojskowych.

W ramach obchodów 25. rocznicy członkostwa Polski w NATO zaplanowano m.in. 12 marca br., o godz. 12 uroczysty apel na placu przed Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem pododdziałów wojsk sojuszniczych.
16 marca br. o godz. 17 – Gala w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie połączona z uhonorowaniem osób zasłużonych dla procesu akcesji i członkostwa Polski w Sojuszu oraz koncertem w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego i gwiazd polskiej sceny.
16 marca br., od godz. 10 do godz. 16 bezpłatny dzień otwarty w Muzeum Wojska Polskiego. Prezentować będą swoje stoiska promocyjno-informacyjne mi.in. Centralna Biblioteka Wojskowa, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralne Wojskowe Centrum rekrutacji czy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Zorganizowana także zostanie wystawa lekkiego sprzętu wojskowego i uzbrojenia będącego na wyposażeniu jednostek WP oraz wystawa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Od 19 marca br., odbywać się będą koncerty okolicznościowe z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w garnizonach w szczególności tam, gdzie stacjonują wojska sojusznicze (Szczecin, Kołobrzeg, Kraków, Rzeszów, Lublin, Poznań, Bydgoszcz, Sieradz oraz Elbląg).

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej