Sztandar NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku

Historia

Pomysł o sztandarze NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania zaistniał już w momencie powstania Komitetu Organizacyjnego Pracowników Oświaty i Wychowania w 1987 r. Komitet ten na początku , do czasu powołania Okrągłego Stołu zbierał się w salkach parafialnych kościoła Św. Brygidy w Gdańsku, gdzie proboszczem był ks. Prałat Henryk Jankowski. Potem przeniesiony został do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, w której proboszczem był ks. Stanisław Bogdanowicz- duszpasterz nauczycieli.

Fundusze na sztandar od pracowników oświaty zostały zebrane „w czapkę” przez nauczyciela Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku, Tadeusza Polanowskiego, podczas zebrania związkowego, które odbyło się w Sali Jana Pawła II na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie. Brakującą kwotę na sztandar wyasygnował ks. Prałat Jankowski. Pozostali fundatorzy tego dzieła są zapisani na „gwoździach” umieszczonych na drzewcu sztandaru: Krzysztof Koszlaga, Koło Emerytów KZ Sopot, KZ POiW Gdańsk, KZ POiW Gdynia, KZ POiW Sopot, KZ POiW Puck, KZ POiW Starogard Gdański, KZ POiW Kościerzyna, KZ POiW Pruszcz Gdański, Conradinum Gdańsk, PSB Gdańsk, ZSSO Gdańsk, ZSPSiCh Gdańsk, ZSZ nr 5, SP nr 23, SP nr 1 – w Gdańsku, OSW Sopot.

Podczas uroczystości poświęcenia sztandaru chorążym pocztu sztandarowego był Krzysztof Jędrzejczyk z Gdańska , a przybocznymi: Elżbieta Przybylska z Sopotu i Barbara Przytarska ze Starogardu Gdańskiego.

Sztandar był obecny na dorocznych uroczystościach obchodów Grudnia 70 i Sierpnia 80, rocznic śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki oraz w pielgrzymkach dla nauczycieli na Jasna Górę, w uroczystościach związkowych, zebraniach delegatów.

Symbolika

Projekt sztandaru był ustalany przez Krzysztofa Koszlagę (przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego przed reaktywacją związku i pierwszego przewodniczącego Sekcji Regionalnej i Komisji Zakładowej w Gdańsku ) z księdzem Henrykiem Jankowskim.

Sztandar był sztandarem całego regionu gdańskiego, dlatego z jednej strony oprócz symbolu oświaty –kaganka umieszczonego na otwartej książce i nazwy związku są herby 19 powiatów umieszczonych po obu stronach herbu gdańskiego.

Druga strona to napis „Nauczyciele wierni Bogu, prawdzie i Ojczyźnie”, który był na medalu wręczanym Papieżowi przez przedstawicielki naszego związku podczas Mszy Św na Zaspie (Zofia Kuropatwińska i Małgorzata Szweykowska). W części środkowej po przekątnej umieszczony jest Orzeł z koroną, św. Jan Kanty oraz symbol gdańskiej „Solidarności” Trzy Krzyże, które są przepasane biało-czerwoną wstęgą z dwiema datami 1980 (rok powstania związku i 1992 rok poświęcenia sztandaru.)

Św. Jan Kanty (1390-1473) to patron polskiej nauki, nauczycieli akademickich i młodzieży studiującej. Profesor teologii Akademii Krakowskiej, kaznodzieja w języku polskim, kopista dzieł zwłaszcza św. Augustyna.

 Bożena Brauer, przewodnicząca KM POiW w Gdańsku

W oparciu o informacje zebrane od Zofii Kuropatwińskiej Krzysztofa Koszlagi, Krzysztofa Jędrzejczyka.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej