Na czym polega schemat podstawowego ratowania życia?

Schemat podstawowego ratowania życia powinien znać każdy z nas. Nigdy nie wiemy, kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może okazać się niezbędna. Każdy z nas może uratować czyjeś życie, o ile zapamięta kilka zasad postępowania.

Schemat podstawowego ratowania życia należy zacząć od zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanemu, sobie, a także innym osobom przebywającym w otoczeniu. Następny krok stanowi ocena stanu poszkodowanego. Aby sprawdzić, czy jest on przytomny, należy potrząsnąć jego ramionami i zapytać, czy wszystko w porządku. Od ewentualnej reakcji zależy dalsze postępowanie.

W tym momencie należy wezwać pomoc lub poprosić o to inną osobę. Dzwoniąc pod numer alarmowy trzeba się przedstawić, podać swój numer telefonu, jak również udzielić dyspozytorowi dokładnych informacji na temat lokalizacji, samego zdarzenia i stanu osoby poszkodowanej.

Jeśli osoba, której udzielamy pomocy jest przytomna, schemat podstawowego ratowania życia nakazuje upewnić się, czy nic jej nie grozi, poszukać ewentualnych uszkodzeń ciała i pozostawić poszkodowanego w takiej pozycji, w jakiej został odnaleziony. W oczekiwaniu na przybycie pomocy należy cały czas kontrolować stan osoby poszkodowanej i prowadzić z nią rozmowę. Gdy sytuacja ma miejsce w zakładzie pracy, trzeba zastosować się także do przepisów BHP mówiących na przykład o ewentualnych procedurach dotyczących wzywania pomocy medycznej czy ewakuacji.

Schemat podstawowego ratowania życia uwzględnia zasady postępowania z osobą nieprzytomną. W pierwszej kolejności należy usunąć z jamy ustnej osoby, której udzielamy pomocy, ewentualne ciała obce hamujące proces oddychania. Warto także zdjąć poszkodowanemu okulary i rozluźnić ubranie wokół szyi, jeżeli jest ciasne. Kluczowe może się okazać udrożnienie dróg oddechowych. W tym celu należy odsunąć głowę poszkodowanego do tyłu w taki sposób, by spowodować wysunięcie żuchwy w górę. Dzięki temu zniknie zagrożenie, że zapadnięty język uniemożliwi oddychanie. Jeżeli istnieje obawa uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa, czynność tę trzeba wykonać bardzo delikatnie.

Może się jednak zdarzyć, że osoba poszkodowana nie oddycha. W takim przypadku schemat podstawowego ratowania życia zakłada natychmiastowe rozpoczęcie prób przywracania oddechu. Splecione dłonie należy ułożyć na mostku i rozpocząć uciski powodujące obniżenie około 5 cm. Prawidłowe tempo to około 100 ucisków w trakcie jednej minuty, a ucisk i jego zwolnienie powinny trwać tyle samo. Po serii 30 ucisków należy odchylając głowę poszkodowanego dokonać dwóch silnych wdmuchnięć powietrza. Schemat powtarza się do czasu przybycia pomocy medycznej.

W przypadku, gdy poszkodowany oddycha, schemat podstawowego ratowania życia nakazuje ułożenie go w pozycji bezpiecznej – o ile nie niesie to za sobą ryzyka pogorszenia stanu zdrowia. Poszkodowany nie powinien leżeć idealnie na boku, gdyż taka pozycja jest niestabilna. Najlepszym wyborem będzie kompromis, który zapewni z jednej strony wygodę, a z drugiej swobodne oddychanie.

Źródło: https://www.seka.pl/poradniki-bhp/instrukcje-bhp/schemat-podstawowego-ratowania-zycia/

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej