Dialog społeczny pomocny szczególnie w kryzysowych sytuacjach

Jak potrzebny jest dialog społeczny w kształtowaniu stosunków w zakładach pracy pokazał okres pandemii. Aby ochronić miejsca pracy i uzyskać wsparcie z rządowych tarcz antykryzysowych, pracodawcy i przedstawiciele pracowników, w tym związki zawodowe, zawierali różnego typu porozumienia dotyczące między innymi obniżenia czasu pracy, czy przestoju ekonomicznego i związanego z tym czasowego obniżenia wynagrodzeń.

Porozumienia zawarte między pracodawcami a przedstawicielami pracowników były tematem drugiej audycji powstającej przy współpracy Działu Informacji i Promocji ZRG NSZZ „Solidarność” i Radia Gdańsk. Cykl audycji poświęconych dialogowi społecznemu jest realizowany w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”. Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

O liczbie i zakresie zawartych w czasie pandemii porozumień na antenie Radia Gdańsk Olga Zielińska rozmawiała z Mariuszem Pokrzywińskim, p.o. okręgowego inspektora pracy w Gdańsku.

– W 2020 roku zawarliśmy 1620 porozumień, które zarejestrowaliśmy w Okręgowym Inspektoracie Pracy. Natomiast od stycznia do września 2021 roku 64 porozumienia. Jeżeli chodzi o zakłady, w których zarejestrowano porozumienia, dotyczące warunków i trybu wykonywania pracy w okresie obniżonego wymiaru pracy, były to 1304 porozumienia. Jeśli chodzi o warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego, to było 491 porozumień. Zawarto też 73 porozumienia, dotyczące wprowadzenia równoważnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy, 66 porozumień o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikających z umowy o pracy ok. 13 porozumień dotyczących skróconego odpoczynku – powiedział Mariusz Pokrzywiński.

Trudno oszacować dokładnie, ile miejsc pracy zostało uratowanych dzięki porozumieniom między pracodawcami a przedstawicielami pracowników i tarczom antykryzysowym.

– Mówi się, że około 2-3 milionów miejsc pracy w skali kraju zostało uratowanych, a być może nawet więcej. Jeśli chodzi o sam Gdańsk, to trudno mi to zweryfikować, ale na pewno będzie to kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy uratowanych – podsumował Pokrzywiński.

Dzięki tarczom antykryzysowym i zawartym porozumieniom Polska weszła w 2021 rok z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. Według Eurostatu w maju br. wynosiło ono 3,8 proc., przy średniej unijnej 7,3 proc.

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”