Na czym polega reverse mentoring?

Mentoring odwrócony, czyli reverse mentoring jest specyficznym rodzajem relacji mentoringowej. Pojęcie mentoringu funkcjonuje w polskiej rzeczywistości biznesowej od lat. Mimo to wokół tego hasła wciąż jeszcze gromadzi się wiele stereotypów. Co więcej, definicja pojęcia nie dla wszystkich jest jasna i zrozumiała. Dla niektórych osób mentor to pojęcie zamienne z doradcą lub coachem. Tymczasem, jest to ktoś, kto poniekąd reprezentuje dwa, różne światy: twardy (jak konsultant) i miękki (jak coach). Mentor musi posiadać praktyczne doświadczenie w jakimś obszarze, a przy tym odznaczać się dobrym warsztatem mentoringowym – umiejętnością odkrywania i wzmacniania indywidualnego potencjału, efektywnego przekazywania wiedzy i rozwijania umiejętności. Więcej o tym kim jest mentor piszemy w naszym poprzednim artykule.

Co istotne, wiek mentora wcale nie musi być równie zaawansowany, co jego doświadczenie. Świadczy o tym jedna z odmian mentoringu, czyli tak zwany reverse mentoring (mentoring odwrócony).

W naszych głowach zdążyło się utrzeć przekonanie, że ktoś, kto przekazuje określony rodzaj wiedzy i doświadczeń, musi być starszy. Zgodnie z tym rozumieniem pewne kompetencje i umiejętności są czymś, co przychodzi z czasem – siłą rzeczy więc osoba starsza będzie mieć go więcej. Reverse mentoring, czyli mentoring odwrócony pokazuje, że wcale nie musi tak być. Ideą przewodnią tego typu relacji biznesowej jest bowiem – jak sama nazwa wskazuje – odwrócenie ról. W tym przypadku pozycję mentora przejmuje osoba młodsza, będąca jednak ekspertem w określonym obszarze. Zdarza się, że specjaliści z młodszego pokolenia mają dużo większą wiedzę z jakiejś dziedziny, wynikającej chociażby z faktu, iż dorastali i rozwijali się w innej rzeczywistości i pewnie rozwiązania są dla nich bardziej oczywiste i naturalne. Takim obszarem są m.in. digital oraz szeroko rozumiane nowe media i technologie. W tym kontekście młodsi mentorzy wspierają często osoby ze starszego pokolenia.

Mentoring odwrócony, podobnie jak klasyczny program mentoringu, wymaga otwartości obu stron. Bardzo istotna jest w tym przypadku jakość relacji, której osiągnięcie bywa trudne ze względu na opory doświadczonych liderów przed otwarciem się na wiedzę i praktykę młodszych. Często okazuje się jednak, że reverse mentoring pozwala nie tylko na transfer konkretnej wiedzy, ale także odświeżenie sposobu myślenia. Współpraca międzypokoleniowa w ramach profesjonalnych sesji to sposób na spojrzenie na określone wyzwania biznesowe z innej perspektywy.

Coraz więcej firm dostrzega potrzebę współpracy z reprezentantami młodszego pokolenia. Co ciekawe, poszukują ekspertów w określonej dziedzinie i stawiają na profesjonalny reverse mentoring. Ten rodzaj mentoringu pozwala nie tylko przekazywać wiedzę i dodaje odwagi samemu liderowi, ale też umacnia narzędzia, które on następnie może wykorzystywać w pracy z zespołem. Poza tym – wzmacnia to też innowacyjność.

Źródło: https://mentornow.pl/reverse-mentoring-co-to-jest/

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej