Składki związkowe: 840 zł odliczone od dochodu zachętą do rozwoju dialogu społecznego

Od 1 stycznia 2024 r. osoby będące członkami związku zawodowego będą mogły odliczyć od dochodu wyższą ulgę z tytułu opłacania składek członkowskich na rzecz związków zawodowych: do 840 zł limitu odliczenia w roku podatkowym, a nie jak obecnie do 500 zł.

Celem wprowadzenia ulgi jest stworzenie zachęty podatkowej w postaci ulgi do zwiększenia zainteresowania obywateli członkostwem w związkach zawodowych. Ulga ma zachęcać pracowników do angażowania się w działalność na rzecz poprawy warunków pracy. Aby związki zawodowe mogły nieść korzyści pracownikom, powinny mieć stabilność finansową. Ulga ma zatem za zadanie zachęcić pracowników do członkostwa w związkach zawodowych, a przez to do angażowania się w działalność na rzecz poprawy warunków pracy, a także przyczyni się do budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju dialogu społecznego.

Przypomnijmy, że składki członkowskie odpisywane są od dochodu od 2022 r., a odliczenie ma charakter limitowany (obecnie do 500 zł w skali roku). Nadwyżka nie podlega odliczeniu. Tymczasem od 2024 r. odliczeniu podlegają składki na rzecz związków zawodowych faktycznie opłacone w danym roku podatkowym w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 840 zł. W pierwotnym brzmieniu w lipcu 2022 r. ustawodawca przewidział ją na poziomie kwoty 300 zł.

Podstawa prawna ulgi to przepis art. 26 ust. 1 pkt 2c PDOFizU. Bez znaczenia pozostaje   sposób zapłaty (gotówka, przelew, potrącenie przez pracodawcę). Jeżeli składka członkowska jest wymagalna w danym roku, ale nie zostanie przez podatnika w jego trakcie zapłacona, nie będzie podlegała odliczeniu w zeznaniu rocznym.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”