Norwegia w OECD od 1960 roku

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wspiera swoje państwa członkowskie w przeprowadzaniu reform systemów zamówień publicznych w celu osiągnięcia zrównoważonego, długotrwałego i włączającego wzrostu gospodarczego. Wśród 20 państw założycieli 14 grudnia 1960 r. znalazła się Norwegia.

Obecnie OECD grupuje 38 państwa: Australia, Austria, Belgia, Chile, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Republika Korei, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Czym jest Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development)? OECD jest międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą 38 rozwiniętych, demokratycznych państw, powołaną do życia przez Konwencję Paryską 14 grudnia 1960 r. Polska jest pełnoprawnym członkiem OECD od 1996 r.

Celem OECD jest wypracowanie globalnych standardów, międzynarodowych konwencji, umów i rekomendacji promujących jasne zasady działania w takich dziedzinach jak rządzenie, walka z korupcją, odpowiedzialność korporacyjna, podatki, współpraca rozwojowa, inwestycje globalne i środowisko.

OECD jest największym i najlepszym źródłem danych statystycznych w obszarze ekonomii, handlu, zatrudnienia, edukacji, migracji i zdrowia.  

Jak kształtuje się nasz i norweski poziom PKB? Zgodnie z danymi OECD w 2018 roku PKB Polski wynosił 1,216 bln dolarów amerykańskich (USD). Według  danych za 2022 r. wynosi on 1,63 bln USD, co oznacza wzrost o 34,09 proc. w latach 2018–22. Tym samym Polska zajęła 7 miejsce pod względem wielkości procentowego wzrostu nominalnego PKB wśród 38 państw OECD. Na podium na 1 miejscu znalazła się Norwegia (68,06 proc.), 2 – Irlandia (57,33 proc.) i 3- Kolumbia (40,86 proc.).

W 2018 r. PKB – biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej – w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosił w Polsce  31 662 USD. W 2022 r. wzrósł per capita do 43 113 USD. Przekłada się to na wzrost o 36,17 proc. Pod względem wzrostu PKB per capita Polska zajęła 3 miejsce wśród państw OECD. Wyżej od Polski znalazły się Irlandia (aż 215,91 proc.) i Norwegia (63,60 proc.). PKB per capita to wskaźnik pozwalający na przeprowadzenie lepszego porównania i pozwala ominąć różnice wynikające z wielkości państw. Parytet siły nabywczej to  porównanie poziomu cen dla określonego koszyka towarów i usług. Wyśmienity wynik Irlandii wygenerował z kolei fakt, że na tej wyspie zarejestrowani są technologiczni giganci Meta (Facebook), Google i Apple.

Siedziba główna OECD mieści się w Paryżu. Od 1997 r. działa tam Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej