XXXIX Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Od modlitwy i złożenia kwiatów przed pomnikiem bł. Księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się XXXIX Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Brała w niej udział także związkowa grupa z Regionu Gdańskiego.

Na jasnogórskich wałach Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przygotowała wystawę przypominające posługę ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, który od sierpnia 1980 r. niósł wsparcie robotnikom, najpierw w Hucie Warszawa. Zdjęcia przedstawiają patrona Związku m.in. podczas mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki oraz w bazylice św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich. Obecne są jego relikwie, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża.

Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” podczas XXXIX Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę podjął m.in. tematy ważkie dla „Solidarności” w ostatnim roku.
– Nie wszyscy mogą być dzisiaj z nami, bo część z naszych członków Solidarności, a także pracowników w ciągu tego roku odeszło do pana. Wspomnę tu Wojciecha Grzeszka, z regionu małopolskiego, który był współorganizatorem tej pielgrzymki. Oddajemy dzisiaj hołd tym wszystkim bezimiennym, którzy walczyli o prawa pracy w swoich zakładach. Dziękuję Wam, członkowie NSZZ „Solidarność”, za obecność i świadectwo. Przyjeżdżamy tu po raz trzydziesty dziewiąty. Jesteśmy tu, by podziękować za to, że jesteśmy w zdrowiu, bo nie wszyscy mogli tu być – powiedział Piotr Duda.

Przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (fot. Tysol)

– Ten rok był szczególny, bo po raz pierwszy na uroczystościach w Dąbrowie Górniczej, gdzie podpisano porozumienia katowickie, obecny był pan prezydent Andrzej Duda. Mówię o tym, bo to tam w tym porozumieniu zdecydowano, że będzie jednolity związek zawodowy „Solidarność”, nie branżowy, tylko jednolity, który funkcjonuje do dzisiaj. W tym miejscu co roku mówię: pięknie jest być w „Solidarności”, bo my walczymy o prawa wszystkich pracowników, nie tylko wybranej grupy zawodowej – przypomniał Piotr Duda wydarzenia z 1980 roku.

– Nigdy nie odejdziemy od stołu negocjacji, dopóki nie rozwiążemy problemów wszystkich pracowników i nigdy nie negocjujemy kosztem innej grupy zawodowej, bo na tym polega Solidarność – zadeklarował lider NSZZ „Solidarność” i przypomniał najważniejsze obecne działania „Solidarności”:

– Kolejnym naszym zadaniem jest dokończyć kwestię postulatu czternastego, tego gdańskiego, który mówi o emeryturach stażowych. Niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że politycy nie są zbyt chętni, aby przeprowadzić tę procedurę w parlamencie. Tu wspólnie z panem prezydentem jesteśmy osamotnieni – podkreślił i dalej:

– Pracodawcy, koniec zabawy w paczkomaty. Wstydźcie się! To nie jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Mam nadzieję, że ta nowelizacja szybko znajdzie się na biurku pana prezydenta i wreszcie wszyscy pracownicy handlu będą mogli powiedzieć, że niedziela jest dla rodziny i dla Boga – zapewnił Piotr Duda i zauważył też, że od tego roku w zeznaniu podatkowym PiT można wreszcie będzie odpisać składkę związkową od podatku. Rządowy projekt zmian w systemie podatkowym dla osób fizycznych zakłada m.in. możliwość odliczenia od podatku związkowej składki. Prawo do odliczenia składki znalazło się w dodanym do art. 26 ustawy ust. 2c) dając możliwość ulgi podatkowej i odliczenia od podatku składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych, w „wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 300 zł.”

Lider Związku powiedział też o roli Kościoła:

– Dzięki polskiemu Kościołowi możemy dzisiaj funkcjonować w wolnym, demokratycznym kraju, a tym wszystkim, którzy chcą nas, katolików i „Solidarność” odpiłować życzę mimo wszystko miłej, ale przede wszystkim Bożej niedzieli! – zakończył Piotr Duda.
Pielgrzymka zapoczątkowana w 1982 r. przez błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę tradycyjnie przybywa do Częstochowy w trzecią niedzielę września. Wędrujemy do Maryi Królowej Polski, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.