Trwamy przy grobie naszego Patrona

Od 7 do 8 sierpnia br. kolejna grupa związkowców z Regionu Gdańskiego NSZZ „S” pełniła służbę przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ ,,Solidarność”.

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią od początku roku z Regionu Gdańskiego na służbie było 8 grup, czyli łącznie 45 osób. Do końca roku jest zaplanowanych jeszcze 5 służb przy grobie.

– Miejmy nadzieję że zapowiadana czwarta fala nie będzie się rozwijać i będzie możliwość kontynuacji zaplanowanych służb. Wszystkim, którzy pomimo pandemii byli na służbie składam serdeczne podziękowanie – przekazuje Krzysztof Żmuda, Regionalny Koordynator Służb przy grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Związkowy z Regionu Gdańskiego czuwanie u grobu kapelana „Solidarności” i patrona naszego Związku bł. ks. Jerzego Popiełuszki traktują jak powinność. Służbę pełnią bez przerw od 27 lat.

W Warszawie są dwa miejsca gdzie trwają warty. To grób Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego i grób ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, przy kościele św. Stanisława Kostki. Przy grobie kapłana czuwają związkowcy, którzy przybywają z różnych zakątków Polski. Zmieniają się na dyżurach co 8 godzin.
Służba powstała jeszcze za życia ks. Jerzego, w końcu 1982 r. Zawiązała się wtedy grupa osób pełniących całonocne dyżury przy plebanii i na terenie przykościelnym by chronić księdza przed prowokacjami i atakami ze strony funkcjonariuszy ówczesnego reżimu.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku we wsi Okopy na Podlasiu. 28 maja 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Ostatnim miejscem pracy ks. Jerzego była parafia p.w. Św. Stanisława Kostki. Od sierpnia 1980 r. zaangażował się tam w Duszpasterstwo Ludzi Pracy. 31 sierpnia 1980 r. delegacja strajkujących hutników poprosiła kardynała Wyszyńskiego o przybycie księdza do huty. Ks. Popiełuszko odprawiał dla nich msze św. Od 1982 r. odprawiał msze za Ojczyznę. We wrześniu 1983 roku ks. Jerzy zorganizował pielgrzymkę robotników Huty „Warszawa” na Jasną Górę. 19 października 1984 r. kapłan został uprowadzony i zamordowany przez „szwadron śmierci”  Służby Bezpieczeństwa.

6 czerwca 2010 r. papież Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego błogosławionym. W 2014 r. z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ „Solidarność”. Dekret został odczytany podczas mszy św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31.08.2016 r. przez ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia.

– Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą – nauczał ks. Jerzy.