Apel: Będzie tablica w Urzędzie Wojewódzkim w rocznicę strajku z listopada 1980 roku

Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku zwraca się z prośbą o współpracę w związku z planowanym  przez Sekcję odsłonięciem 17 listopada 2022 r. tablicy w miejscu strajku pracowników oświaty z listopada 1980 r. 

To wydarzenie, strajk i podpisanie porozumienia z ówczesnym Ministrem Oświaty miało wymiar ogólnopolski. Przyjęcie ok. 150 postulatów skutkowało początkiem prac nad systemowymi zmianami w polskim systemie oświaty, w pragmatyce zawodu nauczyciela.

 W dniu odsłonięcia tablicy planujemy konferencję, w porządku której byłyby wystąpienia analizujące wpływ przyjętych postulatów na opracowanie projektu ustawy Karta nauczyciela  i późniejszej Ustawy o systemie oświaty, wystąpienie przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej na temat tła historyczno-politycznego strajku, wypowiedzi jego uczestników i osób wspierających. Chcielibyśmy także upamiętnić nieżyjących już uczestników tego ważnego strajku.

Przypomnijmy, że do 18 października 1980 roku nauczycielska „Solidarność” negocjowała z komisją rządową aż 148 postulatów. Zostały odrzucone.

7 listopada 1980 r. po kilkukrotnym wznawianiu i zawieszaniu rozmów między stroną rządową a Komisją Koordynacyjną Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” jedenastu przedstawicieli „Solidarności” postanowiło pozostać w Urzędzie Wojewódzkim by podjąć strajk okupacyjny „do czasu podjęcia przez rząd konstruktywnych działań w celu poprawy katastrofalnej sytuacji w polskiej oświacie i wychowaniu”. Rozpoczął się pierwszy w kraju strajk okupacyjny w budynku urzędu administracji państwowej. Także ponad stu przedstawicieli pracowników służby zdrowia, zrzeszonych w „Solidarności”, negocjowało z komisją rządową. Negocjacje nie przyniosły rezultatów. Pracownicy służby zdrowia również ogłosili strajk okupacyjny.

Do strajku okupacyjnego przedstawicieli służby zdrowia i nauczycieli 12 listopada przyłączyli się ludzie kultury. Na czele ich strajku stali Szymon Pawlicki, Halina Słojewska i Halina Winiarska.

Strajk zakończył się 17 listopada 1980 r. Strajkujący nauczyciele podpisali protokół ustaleń, w którym spisano możliwości realizacji 130 postulatów. Porozumienie podpisali minister oświaty i wychowania Krzysztof Kruszewski oraz polonista Roman Lewtak z „Solidarności”.

17 listopada 1980 r. były zatem trzy strajki i trzy porozumienia z przedstawicielami odpowiednich resortów. Stąd plan by na tablicy upamiętnić łącznie te wydarzenia.

W związku z tym Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” prosi wszystkich świadków i uczestników strajku o współpracę – przygotowanie wykazu osób do zaproszenia, a także przekazanie materiałów archiwalnych, zdjęć, które postaramy się upublicznić (na mail sekcji: oswiata@solidarnosc.gda.pl, ew. o przekazanie do pok. 119 w siedzibie NSZZ „S” w Gdańsku). Jesteśmy także gotowi do jak najszybszego spotkania w tej sprawie.

W imieniu Prezydium Sekcji apel podpisali Bożena Brauer, przewodnicząca oświatowej KM Gdańsk i Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej