Spotkanie Komisji Krajowej NSZZ „S” z prezydentem Andrzejem Dudą

30 stycznia br. o godzinie 12 rozpoczęło się spotkanie delegacji KK NSZZ „S” z prezydentem Andrzejem Dudą.

Piotr Duda mówi o swoistym immunitecie działaczy związkowych, przypomina tez postulaty emerytur stażowych oraz niewygaszania emerytur pomostowych.

Prezydent podkreślał, że „Solidarność” jest symbolem walki o godność, podstawowe prawa pracownicze, o wolność.

Żądamy, aby konieczne działania legislacyjne, niezbędne do wprowadzania zmian, do których koalicja rządowa otrzymała od społeczeństwa demokratyczny mandat, odbywały się w zgodzie z Konstytucją, a także we współpracy z Prezydentem RP, który również taki mandat demokratyczny otrzymał

– zaapelowali członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, która dziś obraduje w Pałacu Prezydenckim wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Dzięki uporowi ludzi „Solidarności”, dzięki uporowi podziemia solidarnościowego – „Solidarność” zwyciężyła w 1989 roku, rozpoczynając ogromne przemiany ustrojowe w naszym kraju, doprowadzając do tego, że mogliśmy się wreszcie nazwać krajem demokratycznym – akcentował Andrzej Duda i dodał, że to wielka zasługa ludzi „Solidarności”, tych wszystkich, którzy z determinacją to uzyskali i którzy później z determinacją chcieli budować demokratyczną Polskę, mimo różnych przeciwności. Wskazywał też, że wielokrotnie „Solidarność” musiała wychodzić na ulice, aby bronić podstawowych wartości.

Spotkanie odbywa się w atmosferze politycznych napięć oraz w perspektywie uchwalenia budżetu (jak się dowiadujemy budżet nie jest tematem obrad), ma też na celu m.in. podsumowanie realizacji umowy programowej zawartej w 2015 i w 2020 roku.

– Komisja Krajowa, która odbyła się 29 stycznia 2020 była inauguracją ważnego roku 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Wówczas nie myśleliśmy, że ten rok będzie szczególny, tak trudny, tak niewiadomy. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wszystkich zaskoczyła. Wtedy rozmawialiśmy tutaj o problemach pracowniczych, jak wpływać na rządzących, żeby Kodeks pracy i ustawa o związkach zawodowych była mniej liberalna. Żeby rozwiązania były bardziej pro pracownicze. Oceniliśmy pozytywnie umowę programową z 5 maja 2015 roku – przypomniał przewodniczący Związku.

Spotkanie KK NSZZ „S” z prezydentem Andrzejem Dudą Fot. P. Żegliński/Tysol

Wpisano w umowę m.in. emerytury stażowe. Wówczas zgody politycznej na nie nie było ze strony rządowej.

– Dzisiaj ten postulat mam nadzieję, że zostanie wreszcie spełniony. Mamy informację z dnia wczorajszego, że w przyszły czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu, a właściwie już drugie czytanie projektu, bo poprzednie obyło się w poprzedniej kadencji parlamentu. Mam nadzieję, że nic nie stanie a przeszkodzie i będziemy mogli procedować ten projekt – powiedział Piotr Duda.

Umowa programowa po raz drugi została podpisana 5 maja 2020 roku.

Piotr Duda wspominał też o wcześniejszym spotkaniu z prezydentem RP podczas XXXI KZD NSZZ „S”. Mówił też o roku 2024 jako roku Patrona NSZZ „S” bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Lider NSZZ „S” wręczył prezydentowi Andrzejowi Dudzie plakat poświęcony ks. Jerzemu w 40 rocznicę jego męczeńskiej śmierci i płaskorzeźbę z wizerunkiem kapelana.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej