Radio Gdańsk S.A. w likwidacji. Rada protestuje w trosce o misję publiczną

Rada Programowa Radia Gdańsk negatywnie zaopiniowała postawienie w stan likwidacji spółki Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Gdańsku „Radio Gdańsk” S.A. decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

Sąd Rejonowy Gdańsk Północ, działający jako VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, 10 stycznia br. wpisał do KRS postawienie Radia Gdańsk S.A. w stan likwidacji. Rada upatruje w likwidacji zagrożenie dla realizacji misji publicznej w myśl ustawy z 1992 r. o radiofonii i telewizji (cyt. Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu – art. 21 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji).

Rada Programowa podkreśliła, że w corocznych sprawozdaniach pozytywnie opiniowała realizację misji, zwracając uwagę na szczególną rolę Radia publicznego w budowaniu regionalnej świadomości w sferze kultury, edukacji, sportu etc.

Przypomnijmy – 29 grudnia ub.r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego postawił w stan likwidacji spółki zarządzające 17 regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia. 4 stycznia br. sporządzono akty notarialne. Likwidatorem wszystkich tych firm został warszawski adwokat Paweł Kusak. Ten zaś obejmując funkcję likwidatora przesłał do regionalnych Polskiego Radia pismo, w którym, przywołując ustawę o radiofonii, zwracał się do pracowników o „rzetelną pracę, tak by Radio prawidłowo i owocnie wywiązywało się ze swojej misji publicznej, polegającej na oferowaniu całemu społeczeństwu zróżnicowanych w treści programów z zakresu informacji, publicystki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu”.

Stan likwidacji spółki nie oznacza zakończenia nadawania rozgłośni. W rozgłośniach likwidator ustanowił pełnomocnikami głównych księgowych, co ma zapewnić ciągłość wydatkowania środków finansowych. Poprzednio, od jesieni 2019 roku, prezesem Radia Gdańsk był Adam Chmielecki.

Radio Gdańsk nadaje od czerwca 1945 r. Od czerwca do grudnia ub.r. zagospodarowywało ok 4 proc. rynku słuchalności radiowej w Trójmieście, co sytuowało je na 9 miejscu spośród 22 najchętniej słuchanych rozgłośni redakcji krajowych i lokalnych – pomorskich.   

Tymczasem w Sejmie od południa 17 stycznia br. trwa ostra dyskusja nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza za działania wobec spółek medialnych i redakcji mediów publicznych – TVP SA, Polskie Radio SA, TAI i PAP.  

(fot. Radio Gdańsk)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej