Pracownicy skorzystają z dodatkowego dnia wolnego

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. W tym roku wypada ono w sobotę. Jest to dzień wolny od pracy, zatem zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zyskają dodatkowy dzień urlopu.  

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę, obniżenie wymiaru czasu pracy – jakie są zasady jego udzielania?

Zapis art. 130. § 2 kodeksu pracy mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Udzielenie dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę powinno nastąpić w ramach ustalonego u pracodawcy okresu rozliczeniowego. Pracodawca wyznacza termin dnia wolnego samodzielnie i nie ma obowiązku uzgodnienia go z pracownikami.

Uwaga, za święto wypadające w niedzielę pracownik nie otrzymuje dodatkowego dnia wolnego. Art. 130. k.p. § 2. wskazuje jasno, że jedynie każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dodatkowy dzień wolny za sobotę 11 listopada powinien być przyznany pracownikom jeszcze w listopadzie, jeśli w danym zakładzie przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy.

Do końca 2023 roku, poza 11 listopada, są jeszcze dwa dni wolne od pracy, czyli Boże Narodzenie 25 grudnia (poniedziałek) i 26 grudnia (wtorek).  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej