PLL LOT wycofuje się z kupna niemieckich linii Condor

Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, przekazała oficjalnie 14 kwietnia br. oświadczenie o odstąpieniu od ogłoszonego pod koniec stycznia br. kupna niemieckich linii lotniczych Condor.  

Odstąpienie od umowy kupna linii Condor potwierdziła Katarzyna Majchrzak, szefowa komunikacji w Polskiej Grupie Lotniczej. Firma nie udziela więcej informacji na ten temat.

Jako przyczynę rezygnacji z kupna Condora w mediach wskazywano przede wszystkim wstrzymanie ruchu lotniczego z powodu epidemii koronawirusa. PLL LOT w ostatnich tygodniach realizowały jedynie kursy w ramach rządowej akcji „LOT do domu”, sprowadzając do kraju 54 tys. Polaków. Wykonano w jej ramach 388 rejsów z 71 destynacji od 14 marca do 6 kwietnia br.

A co do zakupu niemieckiego operatora to zgodnie z umową kupna zawartą pod koniec stycznia Polska Grupa Lotnicza miała do połowy kwietnia spłacić 380 mln euro finansowania pomostowego, które liniom Condor, będącym w trakcie postępowania upadłościowego, udzieliły niemiecki rząd federalny i land Hesja. PGL miała negocjować umorzenie lub odroczenie tej spłaty, a finansowanie Condorowi miał zapewnić niemiecki bank rozwoju KfW. Innymi warunkami transakcji były m.in. ostateczna zgoda władz niemiecki oraz utrzymywanie przez linie Condor odpowiednio dobrego stanu finansowego, co w ostatnich tygodniach było niemożliwe z powodu epidemii.  

Tygodnik „Der Spiegel” podał, że PGL oczekuje od władz niemieckich zapłaty za odstąpienie od prawa pierwokupu Condora. Niemieckie władze nie zgodziły się na odroczenie lub umorzenie spłaty pożyczki.  

Kupno linii Codnor przez Polską Grupę Lotniczą zostało ogłoszone w styczniu br. na konferencji prasowej kierownictwa PGL oraz premiera Mateusza Morawieckiego, przypominając, że „dotąd to firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa, a jego rząd odwrócił ten trend, odwrócił to zjawisko” i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Condor miał nadal działać pod obecnym kierownictwem, korzystając z poszerzonej siatki połączeń i synergii operacyjnych z PLL LOT.  Transakcja miała zostać sfinalizowana do końca kwietnia br. Jej wartość pozostaje tajemnicą.   

W latach 2016-2018 PLL LOT osiągnęły łącznie blisko 700 mln zł zysku EBITDA. Condor ma 22 proc. udziału w rynku lotów czarterowych z Niemiec, dysponując flotą 50 samolotów,   obsługiwały w ub.r. 9,4 mln klientów do i z 80 miejsc w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. LOT ma w ofercie ponad 120 połączeń, w tym 18 połączeń dalekodystansowych z Ameryką Północną i Azją. W 2019 r. LOT przewiózł 10 mln pasażerów, ponad dwa razy więcej niż 4 lata wcześniej. Nasz przewoźnik dysponuje flotą 80 samolotów, w tym 15 Boeingów 787 Dreamliner.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej