Piotr Duda apeluje do premiera Morawieckiego o zrealizowanie porozumienia oświatowego z kwietnia 2019 roku

– Podpisaliśmy w 2019 roku wspólne porozumienie. Niestety to porozumienie do dzisiaj nie zostało zrealizowane, a chodzi przecież o wiarygodność. Apeluje do pana premiera, wysłałem w tym temacie do niego pismo, aby wreszcie zrealizować porozumienie dotyczące pracowników oświaty i wtedy problemy w oświacie się na pewno skończą – mówi przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda, 17 października w TVP3, tuż po odsłonięciu w parafii św. Stanisława Kostki w Szczecinie pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona „Solidarności”.   

– Propozycja zwiększenia obowiązkowego pensum z 2 do 4 godzin, wpisanie 8 godzin tygodniowo dodatkowo do dyspozycji dyrektora, to tylko te najbardziej oczywiste (inne planowane ograniczenia to m. in. likwidacja świadczenia urlopowego, zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, zmniejszenie dodatku wiejskiego, likwidacja świadczenia na start, likwidacja dodatku uzupełniającego w przypadku nieosiągania średnich wynagrodzeń). Tymczasem samo podwyższenie pensum o ponad 1/5 groziłoby zwolnieniami nauczycieli. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźliby się nauczyciele ze szkół wiejskich, gdzie zazwyczaj nie ma rezerwy nadgodzin i nauczyciele nauczania początkowego – tu już niezależnie od położenia szkoły – komentuje Wojciech Książek, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Gdańsku.  Od 14 października br. trwa prowadzona przez Związek akcja oflagowania szkół.

Wojciech Książek

Lider NSZZ „S” odniósł się również do nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

– Rozmawiałem w tej sprawie z panem prezydentem. Mam nadzieję, że na dniach będzie złożony podpis pod nowelizacją. Z tego miejsca apeluje do przedsiębiorców: nie ścigajcie się na waszą pomysłowość, bo jeżeli jest prawo to trzeba je przestrzegać, a nie omijać.- zaznaczył przewodniczący „S”.

Piotr Duda na antenie regionalnej TVP w Szczecinie mówił też o projekcie ustawy ws. emerytur stażowych i podpisach które związek złożył w Sejmie.

– 235 tys. podpisów złożyliśmy w Sejmie, ale w biurze na ul. Prostej w Warszawie jest około pół miliona. Mamy informację z Sejmu, że te pierwsze 100 tys. podpisów zostało już sprawdzone, czyli już jest druga część procedury, będzie pierwsze czytanie w Sejmie. Dla nas to jest takie zamknięcie w klamrę wszystkich tych reform emerytalnych, czyli obniżenia wieku emerytalnego sprzed reformy, dla służb mundurowych emerytury stażowe po 25-latach i to jest też kolejny wybór dla pracownika – wskazał szef „Solidarności”.   

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej