Napoje w czasie upałów

Podczas pracy w wysokiej temperaturze pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić pracownikom napoje. Mają być one dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących. Obowiązek taki występuje, jeżeli praca wykonywana jest:

  • w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 °C,
  • na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 °C,
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 °C.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w warunkach gorącego mikroklimatu, napoje profilaktyczne powinny zawierać sole mineralne i witaminy.

Gorący mikroklimat nie jest pojęciem równoznacznym z wysokimi temperaturami. Te ostatnie można stwierdzić przy użyciu zwykłego termometru, natomiast w przypadku mikroklimatu konieczne jest ustalenie wskaźnika obciążenia termicznego, który ustala się na podstawie metody pomiaru określonego w polskich normach. Pomiary wskaźników mikroklimatu gorącego wykonują uprawnione do tego laboratoria z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Pracodawca nie może limitować ilości napoi. Nie ma też możliwości zwolnienia się z obowiązku ich zapewnienia poprzez wypłatę ekwiwalentu, nawet za zgodą zainteresowanego pracownika. Ponadto napoje powinny być wydawane zawsze, gdy w środowisku pracy panują warunki uzasadniające ich otrzymanie.

Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Natomiast jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca zobowiązany jest do uzyskaniu w powyższym zakresie opinii przedstawicieli pracowników.

Stan prawny na 20 lipca 2022 r.
Łukasz Sulej

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej