Msza święta za kapłanów niezłomnych 19 października br.

19 października 2022 r. przypada 38 rocznica uprowadzenia przez „szwadron śmierci” funkcjonariuszy SB ks. Jerzego Popiełuszko, patrona NSZZ „Solidarność”. Tego dnia – w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, Kościół w Polsce modli się za zamordowanych i represjonowanych „in odium fidei” (łac. z nienawiści do wiary) kapłanów.

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, album Krajowej Agencji Terenowej (IPN BU 2598/686)

Ks. proboszcz bazyliki św. Brygidy Ludwik Kowalski i Stowarzyszenie ‘Godność’ zapraszają swoich członków i mieszkańców Gdańska do bazyliki św. Brygidy o godz. 18.30 na uroczyste nabożeństwo w środę 19 października 2022 r., aby oddać hołd bohaterskim kapłanom, którzy prowadzili nas przez mroki komunizmu.

Czy u schyłku PRL, przed obradami Okrągłego Stołu, a nawet po wyborach z 4 czerwca 1989 roku, działał „szwadron śmierci” zabijający niepokornych wobec reżimu kapłanów?

I tak np. ks. Stanisław Suchowolec przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszką. Po męczeńskiej śmierci patrona naszego Związku z rąk SB odprawiał on msze św. w intencji Ojczyzny najpierw w Suchowoli, a później w parafii Białystok Dojlidy. Ksiądz Suchowolec zginął w płomieniach po północy 30 stycznia 1989 roku. Miał 31 lat. Jego grób jest przy kościele w Dojlidach.

Pogrzeb z udziałem duchownych katolickich i prawosławnych był wielką manifestacją. Był na nim ksiądz Sylwester Zych. Za siedem miesięcy zostanie odnaleziony w Krynicy Morskiej – martwy.

Sprawa niewyjaśnionych zabójstw ks. Suchowolca i księdza Stefana Niedzielaka oraz Sylwestra Zycha jest elementem szerszego postępowania IPN celem wyjaśnienia istnienia zbrodniczych struktur w MSW w latach 1956-89, którym przypisuje się m.in. zamachy na duchownych.

–  Nam represjonowanym towarzyszyli księża,  którzy nie tylko wspierali nasze rodziny, ale pomagali w ukrywaniu się tak, jak ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz pomagał ukrywać się Andrzejowi Michałowskiemu. Ks. Stanisław był także więzionym jako kleryk w PRL. Jako proboszcz Bazyliki organizował mszę za Ojczyznę każdego 3 maja i 11 listopada. Ks. Stanisław był naszym kapelanem ponad 20 lat. Zgodził się i pomagał umieścić w Bazylice Mariackiej dwie tablice upamiętniające płk Ryszarda Kuklińskiego i modlących się za Ojczyznę gdańszczan . Wspólnie z nami przywracał krzyż na mogiłę żołnierzy Westerplatte, pomagał budować pomnik św. Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana oraz tablicę upamiętniającą spotkanie św. Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte – wspominają kapłana działacze Stowarzyszenia „Godność”.

W okresie obchodów milenium Chrztu Polski znalazł się pod lupą władz.  11 września 1966 r. ks. Bogdanowicz został aresztowany za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości” po „zaaresztowaniu” przez władze wędrującej po Kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Został osadzony w aresztach śledczych w Lublinie i przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie, a następnie w październiku 1966 r. skazany wyrokiem Sądu Powiatowego w Lublinie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.Urząd do spraw Wyznań czynił w kurii zarzuty o treść jego kazań. Ks. Bogdanowicz presji nie uległ. Angażował się w pomoc opozycji. Nie lękał się  odprawiać mszy św. za Ojczyznę i umieszczać w świątyni epitafiów ku czci Żołnierzy Niezłomnych i ofiar totalitaryzmów sowieckiego i nazistowskiego.

Przeżył lat78 – w kapłaństwie lat 56.

Po wojnie i po wypędzeniu większości Polaków ze wschodniej Polski, na stałe związał się z Gdańskiem; należał m.in do pierwszej grupy studentów Gdańskiego Seminarium Duchownego, uruchomionego w 1957 roku. Do ogromnych zasług Księdza Bogdanowicza należy zaliczyć szereg prac historycznych. Był jednym ze znawców burzliwych dziejów diecezji gdańskiej w XX w.

W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełnił służbę kapłańską m.in. w Pruszczu Gdańskim i w Sopocie w parafii pw. Andrzeja Boboli.

W Gdańsku w latach 1975-1979 był proboszczem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście. Od 1979 r. był proboszczem bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Od 1978 r. odprawiał msze św. z okazji zniesionych świąt przypadających na 3 maja i 11 listopada. Umożliwiał prowadzenie w kościele głodówek w obronie aresztowanych 3 maja 1980 r. działaczy RMP Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego dawał schronienie działaczom „Solidarności”. Tam też organizowali swoje zjazdy i spotkania żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK.

Piąta rocznica śmierci ks. Infułata Stanisława przypada 20 października. W tym dniu o godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej odprawione zostanie nabożeństwo rocznicowe i otwarta będzie wystawa okolicznościowa IPN.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej