Finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

6 czerwca br. w Gdyni będzie miał miejsce ogólnopolski finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Gala finałowa konkursu odbędzie się 7 czerwca w Centrum Filmowym w Gdyni.

Rejestracja uczestników (fot. olimpiadasolidarnosci.pl)

Finaliści – uczniowie rywalizować będą w Gdyni o stypendia naukowe oraz indeksy na uczelnie wyższe. Konkursowy egzamin obejmuje wiedzę historyczną z lat 1970–1990, m.in. o tragicznych wydarzeniach Grudnia ’70 na Wybrzeżu, stanie wojennym 1981–1983, sukcesie porozumień sierpniowych 1980 r. i częściowo wolnych wyborach z 4 i 18 czerwca 1989 r. W roku szkolnym 2022/2023 wzięło udział w Olimpiadzie 525 szkół z całej Polski (uczniowie z III klas licealnych i IV techników). W finale weźmie udział  szesnaście  trzyosobowych zespołów.

Podczas egzaminu finałowego młodzież odpowiadać będzie na wylosowane pytania problemowe, a obrona publiczna stworzonych przez nich filmów stanowić będzie drugą część finału. Realizacje filmowe są pokłosiem zakończonej w kwietniu 3-dniowej wizyty studyjnej, podczas której uczniowie uczestniczyli w warsztatach filmowych, dziennikarskich, kreatywności i autoprezentacji.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności, zaś współorganizatorami, patronami i partnerami konkursu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Instytut Dziedzictwa Solidarności, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

W Teatrze Miejskim w Gdyni, wieczorem 6 czerwca br., zaraz po zakończonych egzaminach finałowych młodzież oraz nauczyciele obejrzą spektakl pt. „Kursk”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej