Gdańska Droga Krzyżowa robotników z „Solidarności”

W Gdańsku, w Gdyni i w Sopocie w piątek przed Niedzielą Palmową na ulice wyszli liczni pielgrzymi w Drogach Krzyżowych. Drewniany krzyż towarzyszył ludziom pracy z NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 22 marca br. po raz pierwszy związkowcy wyszli w swoją Drogę Krzyżową na plac Solidarności, na Górę Gradową i ulicę Kartuską.

Zdjęcia: Paweł Glanert

Droga Krzyżowa Ludzi Pracy, współorganizowana przez NSZZ „Solidarność”, rozpoczęła się mszą św. w bazylice pw. św. Brygidy. Stu kilkudziesięciu związkowców z NSZZ „S” Regionu Gdańskiego, wraz z pocztami sztandarowymi, przeszło z bazyliki do kościoła św. Franciszka na gdańskim Emaus. Jedną ze stacji Drogi Krzyżowej przygotowano przy pomniku Poległych Stoczniowców. Wielkopostna celebra miała związek z 40 rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r.

Fotorelacja z Drogi Krzyżowej udostępniona przez ks. kanonika Ludwika Kowalskiego, proboszcza parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku

Trasa Drogi Krzyżowej gdańskich robotników w kilku punktach zbiegła się z miejscami, które wiążą się z tragicznym Grudniem ’70. Tym wymowniejszy był Krzyż niesiony na ramionach dokerów, stoczniowców, nauczycieli, kolejarzy…