Apel oświatowej „Solidarności” o zaprzestanie ataków na Ojca Świętego Jana Pawła II

Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku wyraża swoje zaniepokojenie nasilającymi się atakami na osobę świętego Jana Pawła II.

Szczególnie zaskakujące jest to w obliczu dokonań Polskiego Papieża, któremu nie tylko Polska ale i Europa zawdzięcza tak wiele: narodziny ruchu i związku „Solidarność”, upadek komunizmu, ZSRR, muru berlińskiego. Mowa jest o tym w stanowisku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z 7 marca 2023 r.: „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że powstanie NSZZ „Solidarność”, a w jej konsekwencji odzyskanie niepodległości, Polska zawdzięcza wyborowi charyzmatycznego kardynała Karola Wojtyły, który swoja postawą, działalnością oraz nauczaniem stworzył ku temu trwałe fundamenty. Potwierdzeniem jego prawości jako człowieka silnego w wierze był wnikliwy proces kanonizacyjny”. Symbolem tych działań jest niezwykły pomnik na Przymorzu w Gdańsku, ukazujący spotkanie Jana Pawła II z prezydentem USA Ronaldem Reaganem.

Wielu z nas było uczestnikami spotkań z polskim papieżem na szlaku jego pielgrzymek do ojczyzny, wielu czuje się członkami „pokolenia JPII”, stąd z tym większym bólem odbieramy próby zdyskredytowania jego osoby. Cała kampania nienawiści wobec osoby Papieża Polaka wydaje się być elementem jakichś gier politycznych, co tym bardziej wywołuje nasz dystans.

Wyrażamy obawę, że działania te mają na celu przede wszystkim zniszczenie autorytetu świętego Jana Pawła II w oczach młodego pokolenia, za którego wychowanie, jako ludzie oświaty, czujemy się w sposób szczególny odpowiedzialni. Przypominamy, że szkoła, jako wsparcie rodzin, powinna być miejscem oddziaływania poprzez wartości, przekaz patriotyczny. Istnieje realna obawa, że te podstawy polskiej tożsamości, pamięć historii, są z planowaną premedytacją osłabiane. W coraz trudniejszej sytuacji stawia się nauczycieli-wychowawców. Nie ma na to naszej zgody, nie ma zgody wielu członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, którą Jan Paweł II doceniał i wspierał, szczególnie w stanie wojennym.

Stąd nasz apel o zachowanie umiaru w ferowaniu ocen tym bardziej wobec osób, które nie mają możliwości obrony swego dobrego imienia (minęło 18 lat od śmierci JPII, zakończył się proces kanonizacyjny), o uszanowanie zasady zawartej w słowach: „De mortuis aut bene aut nihil – o zmarłych należy (mówić) dobrze albo (nie mówić) nic”.

Wojciech Książek przewodniczący Sekcji
Barbara Kamińska, zastępca przewodniczącego
Anna Kocik, zastępca przewodniczącego
Ewa Rocławska, sekretarz Sekcji
Bożena Brauer, członek Prezydium
Maciej Werra, członek Prezydium

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej