Zabezpieczenie zadziałało i związkowcy wracają do pracy w miejskiej spółce GUK

Dwaj związkowcy z Gdańskich Usługach Komunalnych, decyzją gdańskiego sądu, zostali przywróceni do pracy. Wzmocnienie ochrony działaczy związkowych ma już swoje pozytywne skutki.

Sprawa działaczy NSZZ „S” stała się głośna w marcu ub.r. gdy doszło do ich zwolnienia z miejskiej spółki GUK.  Związkowców wspiera skutecznie Biuro prawne naszego Regionu NSZZ „S”. W sukurs przyszedł fakt, że od 22 września br., po latach starań i nacisków NSZZ „S”, realnemu wzmocnieniu uległa ochrona prawna działaczy związkowych. Zmiany w przepisach kodeksu cywilnego dotyczące zabezpieczenia na czas postępowania przed sądami pracy (do czasu prawomocnego wyroku) przyczyniły się też do poprawy sytuacji procesowej działaczy związkowych.

Jak informuje nas radca prawny Iwona Jarosz-Lipkowska, koordynator Działu Prawnego ZRG NSZZ „S” w wyniku wykorzystania przepisów o zabezpieczeniu, zastosowanych przed prawomocnym orzeczeniem, możliwe było przywrócenie do pracy dwóch, spośród trzech, związkowców. Sprawy ich, decyzją sądu, toczą się oddzielnie. Strona związkowa domagała się – w przypadku braku przywrócenia do pracy, stosownej rekompensaty finansowej.