Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych o 19,90 zł

Wzrósł zasiłek dla bezrobotnych. O niecałe 20 złotych. To kwota corocznej waloryzacji zasiłku. Trwają prace, by świadczenie realnie wzrosło. Rząd zapowiada 1200 złotych.

Zasiłek dla bezrobotnych waloryzowany jest co roku, w czerwcu. Jak podaje resort pracy, od poniedziałku zasiłek wzrośnie o 19,90 złotych i przez pierwsze trzy miesiące będzie wynosił 881,30 zł.
Po trzech miesiącach osoba bezrobotna dostanie już pomniejszony zasiłek, 692 zł miesięcznie, a potem straci do niego prawo.
Podwyżka o niecałe 20 zł w porównaniu z rządowymi obietnicami zwiększenia kwoty zasiłku to tyle, co nic.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że kwota zasiłku wzrośnie do 1200 złotych. Z kolei prezydent Andrzej Duda chce wprowadzenia 1300 złotych świadczenia solidarnościowego dla osób, które straciły pracę w wyniku pandemii.

– Mamy przygotowane rozwiązania, które lada moment zostaną pokazane. Pan premier i pan prezydent zapowiedzieli, że będzie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych i będzie. Myślę, że możemy już dziś powiedzieć, że będzie to 1200 zł – zapowiedziała z końcem maja minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zwolennikiem tego rozwiązania byli między innymi premier Morawiecki. Aktualna wartość zasiłku dla bezrobotnych wynosi 861,40 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące oraz 676,40 zł brutto przez kolejne trzy. Ta kwota dotyczy tylko osób, których staż pracy wynosi od 5 do 20 lat.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej