Radio Gdańsk: Debata o Żołnierzach Niezłomnych

Zbliża się 1 marca, świętowany jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W Radiu Gdańsk 27 lutego br., krótko po godz. 18 odbędzie się debata historyczna zatytułowana: ”Inka”, „Łupaszka”, „Żelazny” i inni – Żołnierze Niezłomni”.

Sylwetki partyzantów – żołnierzy podziemia antykomunistycznego, przybliżą dr Paweł Warot, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, ks. dr Jarosław Wąsowicz, współautor książki „Danuta Siedzikówna „Inka” – pamiętamy” oraz dr Adam Chmielecki, prezes zarządu Radia Gdańsk. Po debacie koncert Andrzeja Kołakowskiego „Niezłomnym, Niepodległym”. Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Pamięci Narodowej.

– Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków – czytamy w rozkazie z 1946 roku majora Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszka”, człowieka, który mimo zabiegów wrogów stał się symbolem niezłomnej walki z okupantami.

Wychodząc z ubeckiej celi na Mokotowie w swoją ostatnią drogę pożegnał pozostałych uwięzionych:

Z Bogiem, panowie!

Odpowiedział mu chór głosów: Z Bogiem, panie majorze!

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, czyli powojenny ruch oporu, określający się jako ruch „bez wojny i dywersji” powstał 2 września 1945 r., czyli dziewięć miesięcy po rozwiązaniu Armii Krajowej. Był ostatnim aktem oporu przeciwko narzuconemu Polsce, przy bierności Zachodu, ustrojowi.

W październiku 1950 r., po ciężkim śledztwie i pokazowym procesie ostatniego faktycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z płk. Cieplińskim na czele siedmiu oficerów skazano na karę śmierci. Wyroki wykonano w piwnicy i za garażami więzienia mokotowskiego 1 marca 1951 r. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie 20. Skazani, z zakneblowanymi ustami, byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni. Kat strzelał w tył głowy. Zwłok nie wydano rodzinom. Pogrzebano ciała ofiar w nieoznaczonym miejscu.

Rozstrzelani zostali: podpułkownik Łukasz Ciepliński – prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, porucznik Karol Chmiel, porucznik Mieczysław Kawalec, porucznik Franciszek Błażej i podporucznik Józef Rzepka.

Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą 

– pisał w grypsie do rodziny Łukasz Ciepliński „Pług”.

Żołnierze Państwa Podziemnego walczyli z dwoma wrogami z nazistowskimi Niemcami i sowietami oraz ich kolaborantami, a po 1945 r. – z funkcjonariuszami NKWD, UBP i KBW. Kierowała nimi determinacja i przeświadczenie, że nowe porządki są nie dla nich, a bezpieka, czyli siły pomocnicze nowego okupanta, i tak im nie podaruje. Historia po latach przyznała im rację.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej