PARP: Rynek pracy w Polsce optymistycznie, choć bez rewolucji

Marcowy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z serii „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” – choć nie ma mowy o rewolucji – wskazuje na optymistyczne zmiany i wyciąga wnioski płynące z zaobserwowanych trendów.  

31 proc. analizowanych spółek planuje tworzyć nowe miejsca pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z 2023 r. Pracodawcy zamierzają podnosić wynagrodzenia.  

Przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw odnotowało w styczniu wzrost o 0,3 proc. w relacji do grudnia ub.r.,  jednocześnie wykazując spadek o 0,2 proc. do stycznia ub.r.

Mimo niewielkiej dynamiki zatrudnienia, przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7 768,35 zł, notując 3,3 proc. spadek w ujęciu miesięcznym, ale imponujący wzrost o 12,8 proc. r/d/r. 79 proc. średnich i dużych firm planuje podnosić nominalnie płace w ciągu roku, w porównaniu do 72 proc.  42 proc. firm planuje dostosować pensje równo ze wskaźnikiem inflacji, natomiast żadna z badanych firm nie rozważa obniżek wynagrodzeń. 

Warto zwrócić uwagę także na dynamiczne zmiany na rynku ogłoszeń o pracę. W styczniu br. pracodawcy opublikowali 244 880 nowych ofert pracy, co stanowi wzrost o 36 proc. w porównaniu z grudniem ub.r. Trendy w branżach są zróżnicowane – największy spadek ogłoszeń odnotowała IT (-23 proc.) a wzrost nastąpił wśród ofert adresowanych do prawników – o 29 proc.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej