Odsłonięcie tablicy działacza WZZ i NSZZ „S” Alojzego Szablewskiego

W czwartek 28 kwietnia br. o g. 11 przy Wałach Piastowskich 24 w Gdańsku (siedziba ZR Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku i KK NSZZ „S”) nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy Alojzego Szablewskiego, żołnierza Armii Krajowej ps. „Iskra”, współpracownika Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Sierpniu ’80, więźnia politycznego PRL i posła na Sejm RP (WAK-ZChN, 1991-93).

Alojzy Szablewski od września 1980 r. należał do NSZZ „S”; od lutego 1981 r. jako członek Prezydium KZ NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej, od września 1981 r. – jako przewodniczący KZ NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej im. Lenina; w 1981 delegat na I WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „S”.

Od 14 do 16 grudnia 1981 r. uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej przeciwko stanowi wojennemu. Został aresztowany i 28 maja 1982 r. skazany przez Sąd Wojewódzki w Gdańsku na 2 lata więzienia w zawieszeniu, zwolniony z aresztu; współzałożyciel i szef TKZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej.

Organizował pomoc dla rodzin represjonowanych działaczy “Solidarności”. W maju i w sierpniu 1988 r. stał na czele strajków w Stoczni Gdańskiej.

Alojzy Szablewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku. Jest kolejną z cyklu, który rozpoczął się w 2018 r., w 40 rocznicę utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

Nieżyjący działacze WZZ, upamiętnieni przez IPN tablicami

Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN rozpoczęło starania o przywrócenie w przestrzeni publicznej pamięci o zasłużonych działaczach antykomunistycznych, zaangażowanych w powstanie Wolnych Związków Zawodowych, a następnie NSZZ „Solidarność”. W ciągu czterech lat Biuro zrealizowało jedenaście tablic. Odsłonięcia tablic WZZ wpisały się w kalendarze obchodów rocznic powstania WZZ i „Solidarności”.