„Nie lękajcie się!” – 19 rocznica śmierci św. Jana Pawła II 

Tłumy wiernych, ponad sto tysięcy, zebrane na Placu Św. Piotra towarzyszyły Ojcu Świętemu w chwilach odchodzenia, a miliony ludzi na całym świecie śledziły doniesienia medialne z Watykanu. Zamykana podmuchem wiatru umieszczona na skromnej trumnie księga urosła do miary symbolu.  

Wiadomość o śmierci papieża ogłosił arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”.

Karol Józef Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Po zdaniu matury w 1938 r. razem z ojcem przeprowadził się do Krakowa. Święcenie kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. Następnie wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Wspólna historia Jana Pawła II i „Solidarności” rozpoczęła się w sierpniu 1980 r., gdy na bramie nr 2 strajkującej Stoczni Gdańskiej im. Lenina (zakład nosił imię wodza bezbożnego bolszewizmu) obok wizerunków Matki Boskiej strajkujący zawiesili portret papieża.

Ojciec Święty wsparł postulaty protestujących w telegramie wysłanym 20 sierpnia 1980 r. do prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, opublikowanym w strajkowym biuletynie 24 sierpnia. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w telegramie wysłanym do Jana Pawła II po podpisaniu Porozumień Sierpniowych napisał:

– W imieniu strajkujących robotników MKS w Gdańsku w dniu zakończenia strajku przesyła Waszej Świątobliwości wyrazy głębokiej czci i wdzięczności za okazaną pamięć, dar modlitwy oraz błogosławieństwo dla naszej umiłowanej Ojczyzny – napisali strajkujący, zrzeszeni w MKS, 31 sierpnia 1980 r.

Jan Paweł II Polskę odwiedził dziewięć razy. Pielgrzymki do najodleglejszych geograficznie, religijnie i światopoglądowo krajów wyznaczyły rytm i program pontyfikatu, wolę dialogu, pojednania.

Jan Paweł II jako pierwszy papież w dziejach w 1983 r. odwiedził kościół luterański, a 13 kwietnia 1986 r. synagogę. Dokonał ważnego otwarcia wobec prawosławia – w 1979 r. razem z patriarchą Konstantynopola Dimitriosem I ogłosił rozpoczęcie dialogu doktrynalnego między Kościołami prawosławnym i rzymskokatolickim. W 1999 r. po raz pierwszy na zaproszenie patriarchy rumuńskiego Teoktysta odwiedził kraj w większości prawosławny.

13 maja 1981 r. na placu Świętego Piotra papież został ciężko ranny.  Zamachowcem był Mehmet Ali Agca z Turcji. Papież mu przebaczył i odwiedził  w więzieniu w grudniu 1983 r.

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. Był on pierwszym papieżem Słowianinem.   

Mszy pogrzebowej 8 kwietnia 2005 r. na placu Świętego Piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger. Na ceremonię przybyło pół miliona ludzi. Obecni byli szefowie państw i stu rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Wiatr w pewnym momencie przybrał na sile i zaczął przewracać kartki Ewangeliarza leżącego na trumnie wykonanej z cyprysowych desek… 

Beatyfikacji dokonał papież Benedykt XVI 1 maja 2011 r. Kanonizacji zaś papież Franciszek (razem z Janem Pawłem II został ogłoszony świętym Jan XXIII) 27 kwietnia 2014 roku – w Święto Miłosierdzia Bożego.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej