Msza święta za przyjaciela bł. ks. Jerzego, twórcę wart przy grobie patrona „Solidarności”

W najbliższą niedzielę 29 listopada br. o godz. 12.30 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odprawiona będzie msza święta za spokój duszy śp. Jana Marczaka, przyjaciela bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizatora straży przy grobie Ks. Jerzego.

13 listopada Pan powołał do wieczności śp. Jana Marczaka (lat 85), człowieka “Solidarności”, oddanego sprawie niepodległości Polski i Kościołowi.

Jan Marczak był głównym organizatorem Kościelnej Służby Porządkowej przy grobie Księdza Jerzego Popiełuszki i różnych  inicjatyw, podejmowanych przez tę służbę (pielgrzymki, spotkania patriotyczne).

— Bardzo dobrze rozumiałem się z księdzem Jerzym. Mieliśmy podobne przemyślenia w różnych sprawach. Podobnie myśleliśmy o idei Solidarności — wspominał Jan Marczak, organizator Służby Totus Tuus przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Jan Marczak był on pracownikiem Huty Warszawa. W 1980 roku i po wprowadzeniu stanu wojennego brał aktywny udział w strajku w hucie. W 1980 r. wszedł w skład delegacji hutników, która poszukiwała księdza do odprawienia mszy św. na terenie zakładu. 31 sierpnia 1980 r. do Huty Warszawa przybył ks. Popiełuszko. Rozpoczęła się Jego wyjątkowa kapłańska misja…

Na zdj. Jan Marczak (fot. IPN)

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej