Leśnicy z NSZZ „S” domagają się rzeczowego dialogu Ministerstwem Klimatu i Środowiska

Leśnicy – związkowcy z Rady Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, 24 stycznia 2024 r. wystosowali apel do Witolda Kossa, nowego Dyrektora Generalnego dotyczący „wstrzymania/ograniczenia pozyskiwania drewna”.

Wniosek i stanowisko Rady Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” opiera się na opisanej przez nas przed tygodniem opinii Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” z 17.01.2024 r.

Rada Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w odniesieniu do polecenia minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski wydanego 8 stycznia 2024 r., przesłanego do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a dotyczącego „wstrzymania/ograniczenia pozyskiwania drewna” i użytkowania części lasów, wyraża swój sprzeciw w związku z trybem jednostronnego charakteru podejmowanych decyzji.
Związkowcy zwracają uwagę na pominięcie konsultacji z przedstawicielami Lasów Państwowych i innych branż oraz zainteresowanych stron (związki zawodowe, samorządy, firmy drzewne, zakłady usług leśnych) wbrew obowiązującym planom urządzenia lasów 1 zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw środowiska.
Wskazują i biją na alarm, że wydane ministerialne polecenie będzie miało wymierne przełożenie na działalność nadleśnictw, a tym samym grozi likwidacja wielu miejsc pracy w Lasach Państwowych oraz firmach z nimi współpracujących.
Konsekwencją tego polecenia będzie konieczność anulowania zawartych przez nadleśnictwa umów np. z zakładami usług leśnych czy odbiorcami drewna, a wypłata odszkodowań za niedotrzymanie umów spowoduje wymierne skutki finansowe i prawne dla wskazanych nadleśnictw, jak i całych Lasów Państwowych.
Rada Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” zwraca się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z wnioskiem m.in. o:

niezwłoczne rozpoczęcie dialogu i współpracy z właściwymi terytorialnie jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych oraz samorządami przy podejmowaniu decyzji mających wymierne skutki dla danego regionu Polski,

spowodowanie zaprzestania budowania i kreowania niekorzystnego wizerunku pracowników Lasów Państwowych w przekazie medialnym „za pomocą używania półprawd, domniemań i domysłów”

oraz o posługiwanie się rzeczywistymi danymi odnoszącymi się do działalności prowadzonej przez Lasy Państwowe w zakresie wielkości kwot przeznaczanych na ochronę przyrody, środków przekazywanych parkom narodowym, ilości sprzedaży drewna, w tym sprzedaży na export, kwot faktycznego wydatkowania środków z funduszu leśnego na poszczególne działania i zadania celowe.

Temat lasów państwowych poruszymy w lutowym Magazynie Solidarność.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej