Energetycy apelują: Zagrożenie dotyczy wszystkich Polaków

Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zaapelował o wzięcie udziału w manifestacji, która odbędzie się 9 czerwca br. w Warszawie.

Możliwość podejmowania decyzji co do kierunków przepływów zaopatrzenia w surowce energetyczne i posiadanie w zarządzie polskich przedsiębiorstw technologii przetwarzania nośników energii to gwarancja strategicznej suwerenności energetycznej polskiego obszaru gospodarczego. 

W związku z brakiem dialogu społecznego, łamaniem praw pracowniczych i związkowych, zagrożeniem utraty miejsc pracy oraz zagrożeniem utraty bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej naszego Kraju, Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” na swoim posiedzeniu w dniu 24 maja br. podjęła uchwałę o zorganizowaniu w Warszawie akcji protestacyjnej.

Rozpoczęcie manifestacji nastąpi 9 czerwca 2021 r. o godz. 12.00 przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16a, z przemarszem przed siedziby: Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz jego gospodarczy rozwój gwarantują utrzymanie suwerenności, najważniejszego z atrybutów państwowości. Związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność”, działające w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych grup kapitałowych PGE, Tauron, Enea i Energa powołały Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Związkowcy domagają się gwarancji pracowniczych w procesie transformacji energetyki.

Komitet został powołany „w trosce o przyszłości rodzimej energetyki i ciepłownictwa, oraz w sprawie gwarancji pracowniczych związanych z decyzja związaną z wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych oraz decyzją o powołaniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego”.

Związkowcy domagają się też podpisania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dającego zabezpieczenie pracownikom sektora energetycznego i górniczego, budowy suwerenności energetycznej kraju opartej na krajowych zasobach, wprowadzenia zapisów gwarantującej rozwój energetyki w oparciu o potencjał dotychczasowych lokalizacji.

O wadze tematu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa i zagrożeniach dla budowanej mozolnie dywersyfikacji dostaw surowców świadczy chociażby fakt, że w raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu przekazanym 19 maja br. Kongresowi napisano, że rezygnacja z sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu Nord Stream 2 AG z Rosji do Niemiec leży w interesie narodowym USA.W tym samym czasie na wyposażenie Floty Bałtyckiej trafiły okręty wyposażone w broń rakietową, jak stwierdziła FSB „do ochrony infrastruktury Nord Stream 2” i innych państwowych projektów paliwowo-energetycznych na morzach.

O problemach i perspektywach polskiej energetyki napiszemy szerzej w czerwcowym Magazynie Solidarność.

ASG

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej