Czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19: z rozwagą i bacząc na innych

W sobotę 30 maja br. rozpoczął się IV etap odmrażania polskiej gospodarki i życia społecznego. Od tego dnia w przestrzeni otwartej nie ma obowiązku by zasłaniać ust i nosa – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych osób. Należy jednak pamiętać: noszenie maseczki lub innej osłony wciąż jest obowiązkowe w sklepach, kościołach, urzędach, autobusach, tamwajach, trolejbusach, SKM.

Zniesiono z końcem maja limity osób, które mogą znajdować się na terenie placówek handlowych, gastronomicznych czy kościołów. Od 6 czerwca br. otwarte będą także kina, teatry, siłownie i salony masażu, a od 19 czerwca br. – stadiony.

Otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu – w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa jest także organizacja wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada jest aktualna nadal. Wciąż musimy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi. Niewątpliwie mamy epidemię w tym kraju i nie tylko w tym kraju. Wiemy mniej więcej, ile mamy przypadków. 22 tysiące ze statystyk ministerialnych to są te wyłapane klinicznie objawowe.

Około 80 proc. osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo, a pozostałe 20 proc. w sposób ciężki, spośród których część umiera. Ciężko chorują głównie ci, którzy mają jakieś inne schorzenia. Dopóki nie będzie szczepionek i odpowiednich leków, będziemy się z epidemią borykać.

Rodacy różnie reagują. Widać pewne przejawy rozluźnienia dyscypliny. Przypominamy

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja br.)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to: Autobusy, trolejbusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej