Jakie są skutki przemęczenia i braku snu pracownika?

Problemy z koncentracją, szybsza utrata sił, mniejsza sprawność ruchowa, a nawet utrata przytomności to tylko niektóre ze skutków przemęczenia i braku snu odczuwalne w trakcie pracy. Współcześnie człowiek zdaje się działać szybciej, niż kiedykolwiek, narzucając sobie każdego dnia zdecydowanie zbyt wiele obowiązków. Choć dużo mówi się o równowadze pracy i życia prywatnego, nie każdy może pozwolić sobie na spanie każdego dnia przynajmniej 8 godzin i tym samym pełną regenerację organizmu. Skutki niedospania mogą być jednak w pracy naprawdę zauważalne, a po czasie nawet niebezpieczne.

W wyniku bezsenności, nadmiernego przemęczenia i ogólnego gorszego samopoczucia spowodowanego brakiem snu, produktywność pracowników może spadać nawet o kilkadziesiąt procent i co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie pracowników umysłowych. Ci, którzy na co dzień wykonują ciężkie prace fizyczne muszą być w pełni formy praktycznie przez cały pobyt w pracy, bo każdy błąd może kosztować ich tu utratą zdrowia i zwiększyć ryzyko spowodowania zagrożenia dla innych pracowników. Co więcej, organizm który regularnie pozbawiany jest niezbędnych godzin snu jest osłabiony, wykazując się mniejszą sprawnością fizyczną, gorszym refleksem i ogólnym brakiem werwy, co przekłada się bezpośrednio na skuteczność wykonywanej pracy.

Problem niewyspania i ogólnego przemęczenia w pracy jest mocno zauważalny w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Pracownicy, którzy nie przesypiają wystarczającej liczby godzin w ciągu doby mogą być bardziej podatni na urazy i wypadki, ponieważ ich koncentracja i ostrożność są znacząco niższe, niż w przypadku organizmu w pełni sprawnego. Warto zauważyć przy tym, że po nieprzespanej nocy częściej odczuwamy bóle mięśni, bóle głowy, a nawet osłabienie mogące prowadzić do omdlenia. Każdy z wymienionych objawów jest w środowisku pracy groźny, szczególnie gdy na stanowiskach pracy pojawia się konieczność podnoszenia ciężkich przedmiotów, poruszania się pomiędzy różnymi maszynami, korzystania z ostrych i niebezpiecznych narzędzi, prowadzenia maszyn czy pracy na wysokości.

Przemęczenie i brak snu mogą nawet po jednej nieprzespanej nocy zamienić się w wyraźne odczuwanie rozdrażnienia i dekoncentrację, które znacząco wpływają na jakość wykonywanej pracy. Wśród osób niewyspanych, zmęczonych i rozdrażnionych znacznie częściej zdarzają się różnego rodzaju drobne wypadki przy pracy spowodowane chwilową utratą uwagi czy rozkojarzeniem po rozmowie z przełożonym czy współpracownikami. Częściej zdarzają się tu też przypadki zaniedbań w kontekście BHP i stosowania właściwej odzieży ochronnej. Nawet firmy, w których wprowadzono solidny system zarządzania BHP, zorganizowano szkolenia dla pracowników i przygotowano wszystkie stanowiska pod kątem spełniania wszystkich wymogów BHP mogą doświadczać problemów z jego przestrzeganiem, jeśli pracownicy nie będą na 100% w formie w trakcie pracy.

Co ciekawe, wielu pracownikom, szczególnie w ciężkim przemyśle, z niewyspaniem nie pomagają przerwy w pracy. Odejście od stanowiska pracy wybija dodatkowo z rytmu, a chwila odpoczynku na krześle może szybko zamienić się w drzemkę, po której można poczuć jeszcze większe zmęczenie i rozdrażnienie. O ile więc zamknięcie oczu na kilkanaście minut przerwy może wydawać się kuszącym pomysłem, znacznie lepiej jest posilić się i przewietrzyć na tyle, by przetrwać do końca dnia pracy, a po powrocie porządnie odespać zaległości.

Ostatnim, choć nie mniej poważnym problemem jaki może spowodować pojawianie się niewyspanych pracowników w pracy jest częstsze sięganie przez nich po zwolnienia lekarskie, zarówno z powodu drobnych urazów i wypadków które mogły przydarzyć się w pracy z powodu dekoncentracji i spadku sił, jak i przez ogólne osłabienie odporności i kondycji organizmu. Pracownicy niewyspani są bardziej podatni na choroby, urazy, a także problemy ze zdrowiem psychicznym i mogą potrzebować wolnego znacznie częściej, niż inni, co oczywiście znacząco wpłynie na działalność całego zakładu. To trudne, szczególnie gdy na ich miejsce będą musieli wejść tymczasowo pracownicy nie zapoznani z konkretnym stanowiskiem i z tego powodu bardziej narażeni na wypadki przy pracy.

Brak snu i ciągłe zmęczenie to zjawiska dopadające niemalże każdą osobę pracującą. Warto zdać sobie jednak sprawę jak ważny jest sen w kontekście bezpieczeństwa własnego i innych w pracy i zadać sobie trud przesypiania co najmniej 7 godzin każdej nocy. Kawa nie jest najlepszym rozwiązaniem na zmęczenie, a często wręcz pogarsza sprawę rozstrajając układ nerwowy i powodując jeszcze większą nieuwagę podczas pracy.

Źródło: https://www.bhp-gabi.pl/a102,skutki-przemeczenia-i-braku-snu-co-moze-sie-wydarzyc-w-pracy.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej