Czy rodzaj zatrudnienia ma wpływ na dobrostan psychiczny i zaangażowanie pracowników?

Niektóre badania wskazują na to, że to pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony mają lepsze samopoczucie psychiczne i są bardziej wydajni w pracy niż pracownicy zatrudnieni czasowo, inne zaś pokazują odwrotne zależności. Jedną z przyczyn tych rozbieżności może być różny kontekst społeczno-gospodarczym krajów, w których przeprowadzano te badania. Problem ten jest szczególnie ważny, ponieważ zmiany na polskim rynku pracy są szczególnie dynamiczne.

W ciągu ostatnich 20-30 lat rynek pracy zmienił się, rozwijając niestandardowe formy zatrudnienia. Wzrost liczby pracowników niestandardowych wynika z globalizacji, zwiększonej konkurencji i rozwoju technologicznego, wymuszając innowacje i ciągłe restrukturyzacje przedsiębiorstw. Niestandardowe zatrudnienie różni się od standardowego przez brak stałości, możliwość pracy w niestandardowym miejscu i mniejszą liczbę uprawnień pracowniczych. Istnieje kilka różnych form zatrudnienia niestandardowego, w tym tymczasowe, niepełny etat, wielostronne stosunki pracy i samozatrudnienie. W Polsce największą grupę stanowią pracownicy z umowami na czas określony, ale coraz popularniejsze stają się niestandardowe formy zatrudnienia niepracowniczego, takie jak umowy zlecenia i samozatrudnienie. W czasie pandemii COVID-19, praca zdalna stała się najpopularniejszą niestandardową formą zatrudnienia.

Badania dotyczące wpływu zatrudnienia czasowego na dobrostan pracowników przynoszą niejednoznaczne wyniki. Choć niektóre badania sugerują, że zatrudnieni na czas określony są bardziej niezadowoleni ze swojej pracy i mają więcej problemów zdrowotnych niż pracownicy zatrudnieni na stałe, inne badania wskazują, że różnice między tymi grupami są niewielkie lub nie ma ich wcale. Istnieje także związek między zatrudnieniem czasowym a gorszym zdrowiem psychicznym w populacjach europejskich i pozaeuropejskich.

W badaniach porównywano pracowników zatrudnionych na czas określony z pracownikami stałymi, pod względem zaangażowania i produktywności w pracy. Wyniki badań nie są jednoznaczne, ale część danych sugeruje, że pracownicy na kontraktach krótkoterminowych angażują się mniej w pracę niż pracownicy na kontraktach bezterminowych. Jednakże, istnieją badania, które nie potwierdzają negatywnego związku pomiędzy pracą tymczasową a zaangażowaniem w pracę, a nawet wskazują, że osoby zatrudnione na stałe są mniej zaangażowane. Pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy wykazują znacznie mniejsze zaangażowanie w porównaniu z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy stałej lub czasowej. Również wyniki badań dotyczących produktywności pracowników tymczasowych nie są spójne, ale niektóre badania sugerują, że osoby zatrudnione na kontraktach czasowych wkładają w pracę więcej wysiłku niż pracownicy stałych. Niepewność pracy, typowa dla pracowników tymczasowych, może prowadzić do spadku zaangażowania, braku zaufania do organizacji, oporu przed zmianą organizacyjną oraz zmniejszonej produktywności.

Wyniki badań są niejednoznaczne, ale istnieje związek między zatrudnieniem czasowym a gorszym zdrowiem psychicznym i mniejszym zaangażowaniem w pracę. Pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy wykazują mniejsze zaangażowanie w porównaniu z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy stałej lub czasowej. Niepewność pracy, typowa dla pracowników tymczasowych, może prowadzić do spadku zaangażowania, braku zaufania do organizacji, oporu przed zmianą organizacyjną oraz zmniejszonej produktywności.

Źródło: materiały CIOP i BIP

Źródło: https://www.seka.pl/rodzaj-zatrudnienia-a-dobrostan-psychiczny/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej