Wciąż tani polscy pracownicy

Średni koszt godziny pracy polskich pracowników jest ponad cztery razy mniejszy niż pracowników w Luksemburgu. Pomimo że z roku na rok wynagrodzenia w naszym kraju wzrastają, a co za tym idzie także koszty pracy, wciąż należymy do grupy państw europejskich o niskich kosztach pracy.

Godzinowe koszty pracy w krajach UE w 2022 r. (w euro).

W całej Unii Europejskiej średni godzinowy koszt pracy wynosił w 2022 roku 30,5 euro. Oznacza to wzrost o 1,5 euro w stosunku do roku poprzedniego. Dwa główne składniki kosztów pracy to wynagrodzenia i koszty pozapłacowe (np. składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców).

Najdroższa i najtańsza siła robocza

Praca najdroższa siła robocza jest w Europie jest w Luksemburgu, gdzie pracodawca średnio musi wysupłać 50,7 EUR za godzinę pracy, na drugim miejscu znalazła się Dania (46,8 EUR), a na trzecim Belgia (43,5 EUR). Na drugim końcu zestawienia, a więc z najniższymi średnimi kosztami pracy, uplasowały się  Bułgaria (8,2 EUR) i Rumunia (9,5 EUR).

A gdzie jest Polska? Nasz kraj znalazł się na szóstym miejscu w zestawieniu, ale od końca, pod względem wysokości średniego kosztu godziny pracy. W zeszłym roku był on na poziomie 12,5 euro, czyli o 1 euro wyższym niż w 2021 roku.

W poszczególnych krajach pozapłacowe koszty pracy stanowią różny procent całościowych kosztów pracy. Udział kosztów pozapłacowych w całkowitych kosztach pracy dla całej gospodarki wyniósł 24,8 proc. w całej UE. Najniższy jest na Liwie (5,4 proc.) i w Rumunii (5,3 proc.), a najwyższy we Francji (32 proc.), Szwecji (31,9 proc.) i we Włoszech (27,8 proc.). W Polsce od trzech lat wynosi tyle samo 18 proc.

https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/artykuly/8693024,najtansza-i-najdrozsza-sila-robocza-w-ue-ile-kosztuje-godzina-pracy-w-europe.html

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej