Projekt „Dialog społeczny kluczem do rozwoju” – podsumowanie projektu (cz.1)

W czerwcu br. kończą się działania projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”, którego głównym celem jest upowszechnianie zasad dialogu społecznego wśród polskich pracodawców i organizacji reprezentujących pracowników.

To kolejny projekt realizowany przez Dział Programów Europejskich Regionu Gdańskiego NSZZ, który otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”. Autorkami wniosku od dofinansowanie: są Jagna Łobodzińska, kierownik Działu PE oraz Joanna Szarkowska zajmująca się stroną finansową i rozliczeniową projektów. Należy zwrócić uwagę, że projekt jest realizowany za pośrednictwem instytucji norweskiej, a więc zarówno wniosek o dofinansowanie, jak i całe rozlicznie projektu odbywa się w języku angielskim.

Jego realizacja rozpoczęła się w maju 2020 roku, a więc w trudnym okresie pandemii, z powodu której konieczna była zmiana początkowo założonego planu realizacji, szczególnie tych działań, które wiązały się ze spotkaniami. Projekt został przedłużony i kończy się w czerwcu bieżącego roku.

W  przedsięwzięciu istotne znaczenie miała współpraca dwustronna pomiędzy polskim i norweskimi związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców. Niestety, realizacja projektu przypadła na okres pandemii koronawirusa, co spowodowało ograniczenie kontaktów bezpośrednich. Udało się jednak pozyskać i przetłumaczyć szereg materiałów dotyczących funkcjonowania dialogu społecznego w Norwegii.

Debaty

Projekt rozpoczął cykl trzech debat poświęconych różnym aspektom dialogu społecznego w Polsce, w których wzięli udział obok związkowców i pracodawców, przedstawiciele rządu oraz Państwowej Inspekcji Pracy, politycy, a także eksperci zajmujący się problematyka dialogu społecznego. Debaty odbywały się okresie pandemii COVID 19, dlatego przyjęto formułę online. Koncepcje debat przygotował Jacek Rybicki, on też je prowadził.

Uczestnicy debat to: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Katarzyna Łażewska-Hrycko, główna inspektor pracy, Janusz Śniadek przewodniczący Rady Ochrony Pracy, Ireneusz Karaśkiewicz przewodniczący  Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, Jarosław Lange reprezentujący NSZZ „Solidarność” w Radzie Dialogu Społecznego, Krzysztof Dośla przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, prof. Marcin Zieleniecki ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, poseł Stanisław Szwed sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Mariusz Pokrzywinski okręgowy inspektor pracy w Gdańsku, Katarzyna Zimmer-Drabczyk kierownik Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „S”, Bogdan Olszewski sekretarz Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” i członek Fundacji Dublińskiej z ramienia NSZZ „S”, Krzysztof Rekowski przewodniczący zakładowej „Solidarności” w Zakładach Porcelany Stołowej Lubiana S.A. w Łubianie, Sławomir Adamczyk, ekspert Komisji Krajowej oraz Zbigniew Kowalczyk, członek prezydium ZRG NSZZZ „Solidarność”.

Tematyka debat: Dialog społeczny w czasie pandemii; Dialog Instytucjonalny w Polsce; Układy zbiorowe w Polsce.

Debaty prowadzone w ramach projektu pozwoliły na ocenę stanu dialogu społecznego w Polsce, a także pokazały działania, które mogłyby przyczynić się do jego poprawy.

Szkolenia z negocjacji

W ramach projektu zorganizowano 10 trzydniowych szkoleń na temat prowadzenia negocjacji z pracodawcą. Wzięło w nich udział łącznie 160 osób. W szkoleniach uczestniczyli  związkowcy reprezentujących różne branże, między innymi oświatę, przemysł, jednostki kultury. Podczas szkoleń uczestnicy otrzymują informacje na temat negocjacji, ale ćwiczą także umiejętności prowadzenia negocjacji. Między innymi przedstawione zostały zasady i fazy negocjacji, a także podstawowe style i techniki  ich prowadzenia. Szkolenia odbywały się w formie warsztatów, a więc oprócz przekazywania wiedzy teoretycznej, były również ćwiczenia praktyczne. Szkolenia prowadzone były przez doświadczoną trenerkę Komisji Krajowej Marylę Kościńską. Była ona również autorką programu szkoleń.

Szkolenia zostały bardzo dobrze ocenione przez ich uczestników. Poniżej kilka opinii.

Marcin Komorowski, członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Browar w Elblągu Grupa Żywiec SA

 – Szkolenie realizowane w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju” oceniam jako  bardzo przydatne. Uzyskałem przydatną wiedzę, którą na pewno wykorzystam. Szkolenie jest dobrze przygotowane zarówno pod względem treści, jak i metody prowadzenia. Także sposób prowadzenia przez trenerkę związkową Marylę Kościńską zasługuje na uznanie, informacje przekazywane są bardzo przystępnie. Wiedza i umiejętności jakie zdobyłem na szkoleniu, dadzą mi na pewno większe poczucie pewności, jeśli chodzi o negocjacje z pracodawcą, będę np. wiedział jak odczytać jego zachowanie.

Wojciech Czerwiec, członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Grupa Animex Oddział Szczecin.

– Pomimo że mam doświadczenie negocjacyjne, to takie szkolenia, jak te zorganizowane przez Region Gdański, bardzo mi się przydadzą. Szczególnie cenna jest znajomość technik negocjacyjnych, z jednej strony uczą właściwych zachowań, ale także są pomocne w odczytywaniu taktyki stosowanej przez pracodawcę.

Martyna Łasek przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Sokołów SA Sokołowskie Zakłady Mięsne.

Szkolenie, w którym biorę właśnie udział  na pewno się przydadzą. Przede wszystkim uświadomiło mi pewne rzeczy, na które nie zwracałam uwagi. Teraz wiem, że mimo dużego doświadczenia w prowadzeniu negocjacji wciąż popełniam pewne błędy. Na pewno będę teraz krytyczniej patrzyła na siebie, aby wyeliminować te błędy. Ale także będę baczniej obserwować pracodawcę.

Adam Kupś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Nestle Polska SA Oddział w Kargowe

– Moim zdaniem takie szkolenia są wręcz konieczne. Proces negocjacji nie jest czymś stałym, wciąż się rozwija. Dlatego trzeba rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Jako działacze związkowi, którzy biorą udział w negocjacjach z pracodawcą, musimy nadążać za zmianami. Techniki, których się kiedyś używało stają się nieskuteczne, powstają nowe techniki negocjacyjne. Nie ma idealnych negocjatorów, warto więc przynajmniej raz w roku wziąć udział w takim szkoleniu.

Konferencje

W trakcie trwania projektu zorganizowano dwie konferencje, których celem było upowszechnienie rezultatów projektu, ale także rozpropagowanie dialogu społecznego. W obu konferencjach wzięło udział około 500 osób.

Pierwsza konferencja odbyła się w marcu br. w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej i zatytułowana była „Dialog społeczny w czasach kryzysu. Nad marcową konferencją patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Podczas konferencji diagnozy stanu dialogu społecznego w Polsce oraz wpływu pandemii COVID-19 i wojny za naszą wschodnią granicą przedstawili Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”, minister Katarzyna Łażewska-Hrycko, główna inspektor pracy, profesor UW Łukasz Pisarczyk oraz Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Druga konferencja odbyła się w czerwcu i dotyczyła podsumowania projektu i miała miejsce w historycznej  Sali BHP. Działania prowadzone w ramach projektu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju” przedstawiła kierownik projektu Jagna Łobodzińska, a jego rezultaty Jacek Rybicki. Mówiono także o działaniach związku zmierzających do polepszenia dialogu społecznego w Polsce, a także o działaniach NSZZ „Solidarność” prowadzących do zwiększenia liczby członków związku i zawierania układów zbiorowych pracy.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej