Co było tematem posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w marcu 2022 r.?

Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego wzięła udział w posiedzeniu plenarnym Rady, które poświęcone było sytuacji oświaty i pracowników oświaty w świetle wdrażanych reform oraz konieczności włączenia dużych grup migrantów do systemu oświaty oraz nowelizacji Polskiego Ładu w zakresie systemu podatkowego. Spotkanie odbyło się 30 marca 2022 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu udział wzięli Bogna Janke – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Karol Rabenda – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Mariusz Jerzy Golecki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Wiceminister D. Piontkowski poinformował o procedowanym w parlamencie projekcie ustawy

dotyczącym regulacji wynagrodzeń nauczycieli i propozycji ich wzrostu. Projekt zakłada zwiększenie pensji nauczycieli od maja br. o 4,4 proc., podobnie jak w całej sferze budżetowej. Obecnie projektowana ustawa czeka na opinię Senatu.

Następnie wiceminister D. Piontkowski przedstawił rozwiązania, które ułatwią przyjmowanie uczniów z Ukrainy do szkół. Zaznaczył, że 12 marca br. została uchwalona ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, której celem jest m.in. ułatwienie kształcenia ukraińskich uczniów w polskich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zdaniem strony rządowej w oddziałach przygotowawczych ukraińskie dzieci powinny uczyć się w szczególności języka polskiego w wymiarze sześciu godzin tygodniowo. W dalszej części wypowiedzi przedstawił dane statystyczne z których wynika, że do polskiego systemu edukacji zostało zapisanych ponad 147 tys. dzieci z Ukrainy z czego 111 tys. do szkół podstawowych, ponad 23 tys. do przedszkoli, ponad 9 tys. do liceów ogólnokształcących oraz ponad 2 tys. do techników. Wskazał na problemy związane z nierównomiernym rozmieszczaniem uchodźców z Ukrainy. Większość z nich trafia do dużych miastach, co powoduje pojawiające się problemy w systemie oświaty. Zaznaczył, że w porozumieniu z samorządami umożliwiono tworzenie dodatkowych lokalizacji szkół wykorzystując nie używane do tej pory budynki na potrzeby oświatowe. Odniósł się również do kwestii przystępowania uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.

Następnie odbyła się dyskusja z udziałem partnerów społecznych. Zdaniem związków zawodowych należy dokonać zmian w sposobie wynagradzania nauczycieli i podjąć prace parlamentarne nad projektem obywatelskim dot. zrównania średniego wynagrodzenia wśród nauczycieli za średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Ponadto strona związkowa oczekuje zwiększenia nakładów na oświatę i wychowanie. Opowiadają się za powiazaniem wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

Przedstawiciele strony pracodawców poinformowali o docierających sygnałach dotyczących dezorganizacji w szkołach wynikającej z przyjmowania dzieci ukraińskich do szkół. Jednocześnie pracodawcy optują za maksymalnym wsparciem uchodźców wojennych. Ponadto pod rozwagę podano ukończenie przez dzieci ukraińskie bieżącego roku szkolnego w trybie zdalnym. Takie rozwiązanie pozwoli na uruchomienie oddziałów przygotowawczych a w dalszej kolejności umożliwienie nauki od 1 września br. wspólnie z dziećmi polskimi.

Wskazano również na problemy związane z kształceniem zawodowym, które dotyczą m.in. adaptacji dzieci do nauki stacjonarnej po powrocie ze zdalnego nauczania, braku zachęt dla szkół realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach umów o pracę w celu przygotowania zawodowego, nierównego traktowania pracodawców, którzy realizują praktyczną naukę zawodu, podwójnej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Minister M. Malag zabierając głos w dyskusji poinformowała, że ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pozwala przede wszystkim obywatelom Ukrainy na legalny pobyt w Polsce przez 18 miesięcy również z pełnym dostępem do pracy. Wskazała, że pracownicy młodociani z Ukrainy będą traktowani na równi jak młodociani w Polsce. Następnie przedstawiła dane (na dzień 29 marca br.) z których wynika, że ponad 21 tys. obywateli Ukrainy podjęło już prace, ponad 900 osób zostało zarejestrowanych jako osoby poszukujące pracę a około 8 tys. Ukraińców wyraziło chęć skorzystania z aktywizacji zawodowej w celu podjęcia pracy.

Podkreśliła, że najwięcej osób znalazło zatrudnienie w dużych miastach: Warszawa, Wrocław, Poznań a strona rządowa będzie nadal propagowała, możliwymi kanałami, do jak najszerszego dotarcia do ofert pracy dla obywateli Ukrainy.

Kolejnym omawianym punktem porządku obrad była nowelizacja Polskiego Ładu w zakresie systemu podatkowego. Informację w tym zakresie przedstawił wiceminister A. Soboń. Podkreślił, że proponowane zmiany są odpowiedzią na głosy i potrzeby podatników, w tym przedsiębiorców. Zaznaczył, że nowe rozwiązania mają zapewnić przewidywalność rozliczeń podatkowych i obniżyć podatki. Wymienił najważniejsze zmiany zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw: m.in. obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej; likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej, wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej, powrót do wspólnego rozliczania z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, zabezpieczenie wpływów z 1% podatku należnego dla organizacji pożytku publicznego. Nadmienił również, że planowanym terminem na wejście w życie ww. rozwiązań jest 1 lipca 2022 r.

W dalszej części posiedzenia głos zabrali przedstawiciele poszczególnych organizacji. Wśród poruszanych problemów znalazły się m.in. pozostawienie formy opodatkowania tzw. karty podatkowej, dokonanie rewizji stawek podatku ryczałtowego oraz zmian w podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto zwrócono uwagę na kwestie odliczania składki zdrowotnej od dochodu oraz rozwiązań podatkowych dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Organizacje poinformowały, że swoje opinie przekażą do Ministerstwa Finansów.

W ostatniej części spotkania przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawił informację dotyczącą realizacji uchwały nr 100 strony pracodawców i strony pracowników Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wdrażającej dyrektywę UE o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP).

Źródło: http://www.dialog.gov.pl/aktualnosci/art,1332,posiedzenie-plenarne-rady-dialogu-spolecznego.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej