Stanowisko ZRG NSZZ „Solidarność” w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

30 lat temu komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny, usiłując zdławić NSZZ „Solidarność” uosabiający pragnienie wolności, demokracji i godnego życia całego społeczeństwa.

Dzięki poświęceniu tysięcy ludzi, dzięki społecznej solidarności i pomocy międzynarodowej – Jaruzelski przegrał wojnę wypowiedzianą własnemu narodowi, a naród wybił się na niepodległość.

Dziś winni jesteśmy pamięć i hołd wszystkim tym, którzy zdali wówczas egzamin patriotyzmu i wiary, poświęcając często pracę, zdrowie, a nawet życie.  Dziękujemy wszystkim, którzy nie ugięli się i niezłomnie – pomimo więzień i represji – wszystkie lata stanu wojennego przeciwstawiali się komunistycznemu aparatowi przemocy i pozostali sumieniem narodu.

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w imieniu wszystkich członków Związku w naszym Regionie przekazuje braterskie słowa pamięci poszkodowanym górnikom z kopalni „Wujek” i rodzinom ofiar. Niech tu na Wybrzeżu, symbolicznym przypomnieniem tamtej zbrodni będzie postać Antoniego Browarczyka – 20-latka zastrzelonego na gdańskiej ulicy 17 grudnia 1981 roku.

Nie przestaniemy też upominać się o sprawiedliwość, o osąd – nie tylko historii, ale niezależnych sądów wolnej Polski. Nie mamy żadnej wątpliwości, że takiemu osądowi powinni podlegać wszyscy ci, którzy do cierpień narodu się przyczynili, którzy chcieli polską „Solidarność” podzielić i zniszczyć.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej