Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z Ministerstwem Zdrowia

Spotkanie dotyczące nowego schematu postępowania z pacjentem „COVID-owym” odbyło się w czwartek, w Ministerstwie Zdrowia. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele organizacji lekarzy rodzinnych z całej Polski.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia reprezentowali: Bożena Janicka, prezes PPOZ oraz Jarosław Król, członek Zarządu PPOZ. – To spotkanie wskazało na konieczność podjęcia kolejnych prac oraz działań na rzecz bezpieczeństwa pacjentów oraz lekarzy i całego personelu medycznego! Wszyscy musimy przeżyć tę epidemię! – mówi Bożena Janicka.

Czwartkowe rozmowy zakończyły się podpisaniem porozumienia pomiędzy Ministrem Zdrowia, Prezesem NFZ i przedstawicielami trzech organizacji lekarskich: Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia, Federacją Porozumienie Zielonogórskie oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Zawarte przez strony porozumienie dotyczy:

– Zniesienia obowiązku fizykalnego badania przed skierowaniem pacjenta przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 (lekarz kieruje na to badanie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną);
– Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże do końca dnia (1 października) do konsultacji projekt zarządzenia Prezesa NFZ regulujący zasady finansowania porad pacjentów z dodatnim wynikiem testu RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2;
– Środowiska Lekarzy Rodzinnych przekażą do Centrum E-Zdrowia informacje dotyczące strategii wprowadzania zmian w systemie gabinet.gov.pl automatyzujące czynności administracyjne;
– Ministerstwo Zdrowia przekaże do konsultacji projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 do końca dnia 1 października;
– Zlecanie testów w kierunku Sars-CoV-2 może się odbywać poprzez gabinet.gov.pl, aplikacje gabinetowe, a w przypadkach koniecznych (np. braku możliwości technicznych) poprzez Inspekcję Sanitarną;

Ponadto Środowisko Lekarzy Rodzinnych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej przekazało informacje dotyczące problemów z funkcjonowaniem izolatoriów, dostępu do karetek, tzw. wymazówek (zbyt małej liczby), dostępu do karetek „transportu COVID” (zbyt małej liczby), nakładania izolacji w sposób angażujący lekarza.

Strony umówiły się na kolejne spotkanie w celu omówienia następnych postulatów.

– Rozmowy, które odbyły się 1 października, są dobrym wyjściem do dalszych prac. Ścieżki, które mamy wdrażać w życie, muszą być bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak również lekarzy, pielęgniarek, czy położnych. To jest bardzo ważna rzecz, bo personelu medycznego jest zdecydowanie za mało. Trzeba pamiętać, że lekarz rodzinny zajmuje sie chorymi nie tylko z COVID-19. To osoby starsze, cierpiące na przewlekłe choroby, dzieci. Naszym obowiązkiem jest prowadzenie szczepień, bilansów. Wypisujemy recepty, skierowania, zapewniamy ciągłość leczenia naszej populacji. Dlatego chcąc nadal dbać o naszych pacjentów, wdrożony schemat postępowania w związku z epidemią, nie może zagrażać ani pacjentom, ani pracownikom służby zdrowia. Wszyscy musimy przeżyć tę epidemię – podkreśla Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ; medexpess.pl