Czy 13 października ratownicy wezmą dzień wolny?

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych opublikował na Facebooku informację, z której wynika, że 13 października ratownicy wezmą dzień wolny.

„Potraktujcie to jako rozgrzewkę, wstęp, trening silnej woli. Zadajcie sobie jedno pytanie…no dobra dwa pytania. Wolę pracować 400-500 h po 30 zł czy 200 po 60? .Za ile mnie można kupić…?” – czytamy na stronie OZZRM.

Ratownik medyczny Adam Piechnik przyznał w rozmowie z Medexpressem, że ratownicy 13 października nie pójdą do pracy. Nie będzie to jednak forma protestu. – Będziemy szli w kierunku nieobsadzania dyżurów grafikowych . Wszystko będzie dopasowane do możliwości ratowników pracujących na etacie. Nasze działania są zgodne z przepisami kodeksu pracy, który reguluje, kiedy np. pracownik może nie przyjść do pracy – wyjaśnił Piechnik.

Przypomnijmy:

16 września Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych poinformował Medexpress, że KPRM odwiesza protest i podejmuje działania mające na celu jego zintensyfikowanie. A wszystko dlatego, że MZ nie zrealizowało większości zapisów porozumienia. 17 września KPRM opublikował na Facebooku postulaty skierowane do MZ i rządu. Są to:

1. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym – obiecana przez ministra Szumowskiego – niezrealizowana

– 3 osobowe ZRM w pełni medyczne,

– ZRM poza szpitalnictwem jako jednolita, niezależna struktura,

– etatyzacja jako podstawowa forma zatrudnienia ratownika medycznego z opcją wyboru dodatkowych form: umowa cywilnoprawna, umowa zlecenie.

2. Ustawa o samorządzie i zawodzie ratownika medycznego – obiecana przez ministra Szumowskiego – niezrealizowana

– ścieżka kariery zawodowej (studia pomostowe i wyższe),

– stopniowanie ratowników,

– urlop szkoleniowy 6 dni (corocznie),

– emerytura po 25 latach pracy w SPRM/SPRM.

3. Chaos informacyjny w zakresie przejścia DM pod UW:

– pracownicy nie otrzymują żadnych konkretnych informacji poza plotkami oraz domysłami,

– rozważenie pozostania w strukturach dysponentów/ przedłużenie przejścia pod UW do 2023-27.

4. Jasno sprecyzowane zasady rekompensaty co najmniej 100 proc. uśrednionego wynagrodzenia dla ratowników przebywających na kwarantannie z powodu zakażenia COVID w pracy, urlop wytchnieniowy bez względu na formę zatrudnienia.

5. Ustawa o ustaleniu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

Źródło: Facebook, MedExpess