Uczniowie złożyli hołd Poległym Stoczniowcom z Grudnia 1970.

Delegacje ze szkół gdańskich wraz z nauczycielami i pocztami sztandarowymi zgromadzili się na Placu Solidarności 15 grudnia 2017 o godzinie 10:00, by wraz z mieszkańcami Gdańska oddać cześć pomordowanym w Grudniu 70 roku. Organizatorem uroczystości, jak co roku, była Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku z przewodniczącym Wojciechem Książkiem na czele. Kilkanaście minut po 10:00, w czasie przerwy śniadaniowej, przybyła delegacja Stoczniowców pod przewodem przewodniczącego KZ Romana Gałęzewskiego i zastępcy Karola Guzikiewicza wraz z pocztem sztandarowym Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej. Obecni i emerytowani pracownicy stoczni złożyli wieńce i znicze, a następnie uczyniły to delegacje ze szkół.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom  SP nr 2, SP nr 4, SP nr 7, SP nr 14,SP nr 26, SP nr 38, SP nr 47, SP nr 56, SP nr 58 i Gimnazjum nr 2, SP nr 59 , SP nr 61, SP nr 65, SP nr 67, SP nr 70, SP nr 92,  ZSO nr 1, ZSO nr ,  ZSO nr 7, Conradinum, Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku, I LO. Na uroczystość przybyli też uczniowie z SP w Łęgowie i z Zespołu Szkół z Przodkowa.
Wyjątkowych chwil wzruszenia dostarczyła zebranym uczennica SP nr 14- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego “Polska- moje miejsce, mój kraj”- Ada Kordowska, która przepięknie w „polowych warunkach”, wykonała utwór „Ojczyzno ma”. Dziękujemy bardzo młodej artystce, jej mamie i nauczycielce z SP nr 14, które towarzyszyły uczennicy. Po Hymnie Państwowym  sekretarz Sekcji Regionalnej  Hanna Kowalewska- Minkiewicz odczytała Apel Pamięci upamiętniający Poległych w 1970 oraz  w Stanie Wojennym, w tym pięciu księży.
Wieńce, kwiaty i znicze ,oprócz delegacji, złożyli również przedstawiciele władz Miasta Gdańska –zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk, Pomorski Wicekurator Oświaty  Małgorzata Bielang, przedstawiciele środowisk kombatanckich i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Niespodziewanym akcentem było wręczenie przez wiceprezydenta Piotra Kowalczuka Nagrody prezydenta Miasta Gdańska Hannie Kowalewskiej – Minkiewicz za całokształt dorobku zawodowego i upamiętnianie historii w miejscach tak ważnych dla gdańszczan jak Plac Solidarności. Nagrodzona podziękowała za wyróżnienie, podkreślając jednocześnie wkład wielu osób z gdańskiej  Solidarności Oświatowej w organizację corocznych uroczystości i edukowanie młodych gdańszczan na temat dramatycznych wydarzeń z najnowszej historii Polski i Gdańska.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem przez zgromadzonych „Boże coś Polskę”. W sobotę 16 grudnia odbyły się dalsze obchody rocznicy Grudnia 70 z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Nuncjusza   Apostolskiego.
HM

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej