Stanowisko ws. rekrutacji

Szanowny Pan Prof. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki (za pośrednictwem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”)

Temat: Zmiany w systemie rekrutacji na korzyść nauczycieli i uczniów

Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku  zwraca się o zmianę od roku szkolnego 2021/22 terminów dotyczących rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, które w tym roku szkolnym przedłużają czas składania zaświadczeń o wynikach egzaminu VIII klas  aż do 14 lipca, co  uniemożliwia w wielu przypadkach realizację art. 64 ust. 4 ustawy Karta nauczyciela.

W szkołach zawodowych (w technikach i szkołach branżowych) egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie trwają w tym roku do 8 lipca. Później nauczyciele wszystkich szkół ponadpodstawowych pracują w komisji rekrutacyjnej (w tym roku) od 9 – 14 lipca i od 23-30 lipca. Wydłużenie terminów składania dokumentów przez kandydatów do szkół ponadpodstawowych, ograniczają uczniom dostęp do wypoczynku, dokładają dodatkowo niepotrzebnego stresu, np.: wyniki egzaminu uczniowie otrzymują 2 lipca a termin składania oryginalnych dokumentów  aż do 14 lipca co wydaje się terminem nadmiernie wydłużonym. Ogłoszenie listy przyjętych uczniów odbywa się dopiero 2 sierpnia i do tego czasu uczniowie i rodzice nie mogą być pewni przyjęcia do konkretnej szkoły. A później w sierpniu planowana jest jeszcze rekrutacja uzupełniająca, egzaminy poprawkowe, rady pedagogiczne. Ponieważ nauczyciel nie może wziąć urlopu w innym terminie niż ferie letnie czy zimowe, trudno zapewnić w wielu przypadkach nauczycielom czterotygodniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy, o którym mowa w w/w artykule Karty nauczyciela.  Ponadto w czasie  ferii zimowych też odbywają się egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.

Jeśli powodem wydłużenia rekrutacji do szkół ponadpodstawowych jest dość późny termin przesyłania  absolwentom przez OKE wyników egzaminów, należy zadbać o skrócenie tego terminu, chociażby przez zatrudnienie większej liczby egzaminatorów. Trzeba też rozważyć zasadność składania przez uczniów dokumentów do dużej liczby szkół, co znacznie wydłuża i komplikuje proces rekrutacyjny m.in. zniekształcając statystyki  dotyczące wyboru konkretnych szkół i braku wolnych miejsc.

Dopracowanie systemu jest niezbędne, aby było przestrzegane prawo do odpoczynku nauczycieli zaangażowanych w proces rekrutacji, w tym obsługujących system informatyczny, a jest to w skali kraju duża grupa osób. Prawo do odpoczynku, skracanie okresu  niepewności powinno dotyczyć także uczniów i ich rodziców.

W imieniu Prezydium Sekcji,
Barbara Kamińska (zastępca przewodniczącego Sekcji),
Bożena Brauer (członek Prezydium Sekcji),
Wojciech Książek (przewodniczący Sekcji Gdańskiej).

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej