Stypendyści o „Solidarności”: Julia Kaszkiel

Julia Kaszkiel: Witam wszystkich. W dzisiejszym programie porozmawiamy o NSZZ „Solidarność” z jej członkiem, Tomaszem Kaszkielem.

Tomasz Kaszkiel: Bardzo dziękuję za zaproszenie.

JK: Zacznijmy od pierwszego pytania. Dlaczego powstał ten związek zawodowy?

TK: NSZZ Solidarność została założona w 1980 roku. W tych czasach sytuacja w Polsce była bardzo trudna i ludzkie prawa nie były przestrzegane. Dlatego powstał ten związek zawodowy, aby bronić praw pracowniczych.

JK: Jakie są korzyści z przynależności do takiego związku zawodowego?

TK:  Jest ich bardzo dużo. Przykładowo, dzięki przynależności do związku zawodowego mam prawo do strajku, bezpłatną pomoc prawną, zagwarantowaną pomoc w sytuacjach losowych, obronę przed rozwiązaniem stosunku pracy, a nawet rabaty przy tankowaniu na stacjach paliwowych Lotosu.

JK: Od kiedy należy pan do NSZZ „Solidarność”?

TK: Do NSZZ „Solidarność” należę od 2008 roku.

JK: Czy jest pan zadowolony z przynależności do tego związku?

TK: Zdecydowanie tak. Przynależność do NSZZ Solidarność daje mi poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że w sytuacjach naruszenia moich praw pracowniczych mogę się zwrócić o pomoc.

JK: Bardzo panu dziękuję za przeprowadzony wywiad. Do widzenia.

TK: Do widzenia.