Nowe materiały na stronie internetowej Sekcji
Na podstronie internetowej „Historia oświatowej „Solidarności” Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku (www.solidarnosc.gda.pl/sekcje/historia-oswiatowej-solidarnosci/) zamieściliśmy kilka nowych materiałów.
Jest wśród nich wykaz internowanych w stanie wojennym nauczycieli (132 nazwiska) oraz aresztowanych/skazanych (57 nazwisk). Jest analiza stopnia realizacji postulatów strajku z listopada 1980 r. (łącznie było ich 148). Jest prezentacja pdf na ten temat. Są linki do filmowej dokumentacji odsłonięcia tablicy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, prezentacji dwóch publikacji, zapalenia zniczy na grobach liderów strajku.
Na stronie znajduje się też dziennik strajkowy z maja 1993 roku a także fragmenty tekstu o strajku oświatowym w 2019 roku (całość – do wiadomości wewnątrzsekcyjnej – otrzymali członkowie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku).
Zachęcamy do zapoznania się i zgłoszenia ew. uwag, szczególnie o uzupełnienie załączonego wykazu publikacji, artykułów na temat działań różnych struktur „Solidarności” oświatowej.
W imieniu Prezydium Sekcji,
Wojciech Książek, przewodniczący MSOiW NSZZ „Solidarność” w Gdańsku
Zamieszczone na stronie materiały i linki to:
– Komunikat o uroczystościach 16 listopada 2022 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku (odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk 7-17 listopada 1980 r., konferencja – prezentacja dwóch publikacji).
– Relacja filmowa z odsłonięcia tablicy, prezentacji dwóch publikacji, Mszy Św. za uczestników strajku w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku w dniach 7 – 17 listopada 1980 r., zapalenia zniczy na cmentarzu: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/dokumentacja-filmowa-na-stronie-sekcji-oswiaty-odsloniecie-tablicy-prezentacja-publikacji-msza-sw-i-zapalenie-zniczy/
część I – Odsłonięcie tablicy 16 listopada 2022 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim,
część II – Konferencja i wypowiedzi uczestników strajku sprzed 42. lat, prezentacja publikacji: „Listopad ’80. Rzecz o strajku ludzi oświaty oraz służby zdrowia i kultury” oraz „Niepokorni ludzie oświaty”.
część III – Msza Św. 20 listopada 2022 r. w Bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku, złożenie kwiatów k. tablicy na ul. Osiek, zapalenie zniczy na cmentarzu na Srebrzysku na grobach liderów strajku oświaty: Romana Lewtaka, służby zdrowia – Aliny Pienkowskiej.
- Prezentacja (ppt) nt. strajku ludzi oświaty w listopadzie 1980 r., odsłonięcia tablicy w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, dwóch publikacji (Wojciech Książek).
- Informacja o uroczystości oraz galeria zdjęć z uroczystości (autorstwa red. Artura Górskiego):https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/tablica-upamietniajaca-strajkujacych-pracownikow-oswiaty-sluzby-zdrowia-i-kultury-w-1980-roku/
- Publikacja „Listopad ’80. Rzecz o strajkach ludzi oświaty, służby zdrowia i kultury”, w tym treść tablicy, tło historyczne strajków oświaty, służby zdrowia, kultury (wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, red. dr Jan Hlebowicz), znajduje się na stronie: www.solidarnosc.org.pl/oswiata/attachments/article/1065/publikacjaIPN2112022.pdf
- Publikacja „Niepokorni ludzie oświaty”, w tym wykaz osób internowanych (132), osób aresztowanych/skazanych (57), osób strajkujących i negocjujących w latach 1980-1988 (wydawca: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, red. Wojciech Książek), znajduje się na stronie: https://solidarnosc.gda.pl/wp-content/uploads/2022/11/1-tablica-oswiata-10-2022.pdf
- Wykaz publikacji nt. strajku i historii „Solidarności” oświatowej (z prośbą o przesyłanie ew. uzupełnień).
- Analiza postulatów strajku ludzi oświaty w 1980 r., wnioski, zmiany prawne (Wojciech Książek i Bożena Brauer),
- Podziękowania – wpis osobisty o uroczystościach 16 listopada 2022 r.
- Protokół Ustaleń 17. 11. 1980 r. – 27 stron (Przenieść 148 postulatów wyżej)
- Wybrane postulaty (zapis w WORD).
- Publikacja: „Niepokorni nauczyciele (Piotr Wasilewski i Ewa Muża). 40 lat oświatowej Solidarności Ziemi Puckiej” – tekst (2020 r.)
- Apel o materiały archiwalne.
- Informacja o działalności Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku od 17 kwietnia 2018 r. do 9 listopada 2021 r.
- Kalendarium 40-lecia „S” oświatowej w Gdańsku
- Tekst o akcji protestacyjno-strajkowej w oświacie w 2019 r. – wybrane fakty i wnioski (opr. W. Książek)
- 35-lecie Sekcji Gdańskiej, prezentacja, październik 2015 (PDF)
- Postulaty i komitety strajkowe z 1980 i 1988 r. – Gdańsk
- Lista uczestników strajków w 1988 roku
- Sztandar NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku
- Wojciech Książek, Dziennik strajkowy – maj 1993.
- Wykaz przewodniczących Sekcji Gdańskiej.
- Żywa lekcja historii w Wielkim Klinczu koło Kościerzyny. (Opracowanie Zdzisław Brzeziński).
- Nauczyciele a stan wojenny i weryfikacje (tekst – W. Książek).
- Ubek w szkole (tekst – W. Książek).
- Weryfikacje nauczycieli w stanie wojennym (tekst – W. Książek).
- Obchody Grudnia 1970 w Gdańsku i udział szkół.
- – Wspomnienie Grudnia 1970 i Apel Poległych.
- – Lista – „Ludzie 1988 roku na Wybrzeżu” (opr. W. Książek).
- – Hymn Solidarności.
- – Tablica ku pamięci czterech ofiar stanu wojennego w Gdańsku.
- – Książka: W przededniu wolnej Polski. Młodzież pyta o strajki 1988 roku (28 wywiadów).
- – Nauczyciele dla Niepodległej. Porządek uroczystej Rady Sekcji – 13. 11. 2018 r.
- – Nauczyciele dla Niepodległej. Uroczyste posiedzenie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Gdańsk, 13 listopada 2018 r. (opr. W. Książek).
- – Bronisław Sarzyński (*1931 †2003) Odważny i niepokorny współtwórca „Solidarności” oświatowej (opr. Krzysztof Koszlaga).
- Minuta ciszy… (poświęcona Ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.).
- Sprawozdanie z działalności Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w kadencji 2002 – 2006.
- Sprawozdanie z działalności Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w kadencji 2006 – 2010.
- Sprawozdanie z działalności Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w kadencji 2010 – 2014.
- Sprawozdanie z działalności Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego od 12 kwietnia 2014 r. do 17 kwietnia 2018 r.
Uwaga:
– na podstronie „Biuletyn Sekcji” znajdują się Biuletyny – Informacje Sekcji (wydawane corocznie przed nowym rokiem szkolnym) z 2004 roku, z 2011 roku, z 2013 roku, z 2015 roku, z 2016 roku, z 2017 roku, z 2018 roku, z 2019 roku (nie wszystkie się zachowały). Zawierają sporo informacji o działalności Sekcji.
Na podstronie „Odeszli” znajdują się nekrologi, wspomnienia o Zmarłych – to także świadkowie historii „S”. M. in.:
- śp. Barbara Czyżykowska – Puck,
- śp. o. Ryszard Myśliwiec – Gdańsk,
- śp. Ewa Kuczyńska – Gdańsk,
- śp. Ewa Tusk – Goręczyno/Gdańsk,
- śp. Jerzy Zawadzki – Malbork,
- śp. mec. Bogumił Soczyński – Gdańsk,
- śp. Danuta Nowakowska – Gdańsk,
- śp. Stefan Rambiert – Puck,
- śp. przewodniczący Stefan Kubowicz,
- śp. Teresa Hacia (Gdynia),
- śp. prof. Brunon Synak (UG, prezes ZK-P),
- śp. Teresa Raźny (Gdańsk),
- śp. kurator Zdzisław Szudrowicz (Gdynia),
- śp. Władysław Narkowicz (Jastarnia),
- śp. Bronisław Sarzyński (Gdańsk),
- śp. Teresa Szczurek (Gdynia),
- śp. Piotr Wasilewski (Kłanino k Pucka, USA),
- śp. Roman Lewtak (Gdańsk).
Opr. W. Książek