Młodzi z Pomorza: Polska to nasze miejsce, nasz kraj

Takiego oblężenia młodych ludzi sala Akwen w siedzibie „Solidarności” nie przeżywała już dawno. Konkurs Muzyczno-Plastyczny „Polska – moje miejsce, mój kraj” zorganizowany przez Sekcję Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku pokazał, że młodzi ludzie interesują się historią, patriotyzm jest dla nich ważny, a „Solidarność” może łączyć pokolenia.

W finale tegorocznej edycji, poświęconej jak zawsze popularyzacji wśród dzieci i młodzieży twórczości patriotycznej, ale również 35-leciu „S”, wzięło udział około 300 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Wśród patronów wydarzenia byli przewodniczący Komisji Krajowej i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”, marszałek województwa pomorskiego oraz pomorski kurator oświaty. W jury zasiedli m.in. lider strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni Andrzej Kołodziej oraz bard Andrzej Kołakowski.

– Tegoroczny konkurs pokazał, że duch polskości nie ginie. Byłem poruszony wysokim poziomem i zaangażowaniem młodych ludzi. Jeśli chodzi o wybierany repertuar, widać renesans pieśni Jana Pietrzaka. Jak zawsze popularne były ballady Jacka Kaczmarskiego – mówi szef oświatowej „S” w Regionie Gdańskim Wojciech Książek, który podkreśla, że konkurs miał walor artystyczny i patriotyczny, ale również edukacyjny. Dlatego wszyscy uczestnicy konkursu w dniu finału odwiedzili z przewodnikiem miejsca ważne dla historii Związku i Polski – pomnik Poległych Stoczniowców i Salę BHP.

Część uczniów zaprezentowała autorskie utwory, z których niektóre mają szanse stać się opowieścią o „Solidarności” i Polsce dla młodego pokolenia. Widać, że opiekunowie przygotowali już młodzież na 35-lecie „S” – dodaje wiceprzewodnicząca oświatowej „S” na Pomorzu Anna Kocik, zaangażowana w organizację konkursu. Dlatego tegoroczni laureaci mają szanse wystąpić podczas uroczystych obchodów w sierpniu. A kolejna edycja konkursu już za rok.

ACH

Laureaci w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Marta Czapiewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie (opiekun – Adam Mokwa)

II miejsce – Marcin Kończyk ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu (opiekun – Justyna Krytenko)

III miejsce – Laura Dubieńska ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku (opiekun – Małgorzata Szczepańska-Stankiewicz)

Laureaci w kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Katarzyna Wandzińska z Zespołu Szkół w Chojnicach (opiekun – Grażyna Szumska)

II miejsce – Dominika Majewska z Gimnazjum nr 29 w Gdańsku (opiekun – Bartłomiej Cendrowski)

III miejsce – Piotr Klawikowski z VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (opiekun – Bartłomiej Łyziński)

fot. P. Glanert

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej