Komunikat z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku 7. 03. 2023 r.

Podczas Rady Sekcji m. in.:

1. Wybory w S. Omówiono sprawy wyborcze w NSZZ „Solidarność” (wybory w organizacjach zakładowych/międzyzakładowych muszą się zakończyć do końca marca br.). Przewodniczący Wojciech Książek oraz Bożena Brauer – członek Regionalnej Komisji Wyborczej przedstawili uwagi organizacyjne na podstawie wniosków z dotychczas przeprowadzonych zebrań wyborczych (zostaną przekazane organizacjom związkowym w komunikacie nr 6). Powtórzono prośbę, aby skierować do organów prowadzących pisma, przypominające kompetencje KZ/KM, których projekt opracowano z udziałem prawników a także komunikaty powyborcze (otrzymaliśmy już z Kolbud i Czerska). Przekazano także informacje o przygotowaniach do Walnego Zebrania Delegatów Sekcji (18 kwietnia 2023 r.).

2. Przekazano projekty uchwał KZ/KM – z udziałem mec. Przemysława Sąpóra – oraz wystąpień do organów prowadzących ws.

• ochrony związkowej.

• oddelegowań w KZ/KM.

3. Opiniowanie arkuszy organizacyjnych. Przekazano informacje o zbliżającym się czasie opiniowania projektów organizacyjnych szkół (do 5 kwietna br. dyrektor dostarcza arkusz organizacji związkowej do zaopiniowania; opinia zakładowych organizacji związkowych jest wydawana w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania arkusza organizacji szkoły lub przedszkola, nie później niż do dnia 19 kwietnia). Szczegóły w załączonej informacji do wiadomości KZ/KM.

4. Płace. Przekazano informacje o wdrażaniu podwyżek i „trzynastek” w poszczególnych organach prowadzących. Przypomniano stanowisko płacowe Sekcji Gdańskiej z 10 stycznia br., w którym sprzeciwiano się zbyt niskiemu poziomowi wzrostu (7,8%), który nie rekompensuje skutków inflacji.

5. Negocjacje z Pomorskim Urzędem Marszałkowskim. Przekazano informacje o opiniach Sekcji i odpowiedziach Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego m.in. w sprawie dodatku inflacyjnego. Staraniem Sekcji i dobrej sytuacji finansowej Samorządu Województwa przyznano wszystkim pracownikom administracji i obsługi placówek oświatowych jednorazowe nagrody. Jak podkreślono nie rekompensuje to inflacji. Mimo to i mimo bardzo trudnych negocjacji każdą pozytywną reakcję Samorządu Województwa Pomorskiego przyjmujemy z zadowoleniem.

6. Rozliczenie CIT-8. Pan Bartosz Byczuk z księgowości Regionu Gdańskiego NSZZ „S” przedstawił instrukcje dotycząca sposobu rozliczania przez KZ/KM corocznego CIT-8 oraz sprawozdania finansowego za 2022 r. W razie uwag, dział księgowości ZRG jest gotowy do pomocy. Instrukcja została wysłana do KZ/KM.

7. Budżet Sekcji. Przyjęto uchwały ws. realizacji budżetu Sekcji za 2022 r. i preliminarza na 2023 r. Podziękowano skarbnik Sekcji – Annie Kocik za prowadzenie finansów Sekcji w mijającej kadencji.

8. Szkolenie on-line dla nauczycieli. Przekazano informacje o realizowanym obecnie programie Instytutu Doskonalenia Nauczycieli NSZZ „Solidarność” – szkolenie nauczycieli „Lekcja:Enter” (18 godz., 4 spotkania on-line). Zgłoszenia do projektu przyjmujemy do wyczerpania wolnych miejsc (nie muszą to być tylko członkowie „S”) na adres oswiata@solidarnosc.gda.pl. Szczegóły w załączonej Informacji.

9. Poinformowano o:

• Zgłoszeniu Anny Kocik, zastępcy przewodniczącego Sekcji do pracy w Komisji ds. Medali Komisji Edukacji Narodowej przy Kuratorium Oświaty w Gdańsku (posiedzenie odbędzie się w dn. 14-15 marca).
    • Zmianach i nowych materiałach na podstronie internetowej Sekcji: „Historia oświatowej „Solidarności(szczegóły w załączonym komunikacie).
    • Konferencji organizowanej przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” „Dialog w czasie kryzysu”, która odbędzie się 9 marca br.
    • Akcji koordynowanej przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” ws. wysyłek pocztówek na adres ambasady Białorusi w Warszawie – protest przeciw więzieniu działaczy związkowych na Białorusi (szczegóły są na stronie internetowej KK i ZRG). Jest to działanie tym bardziej aktualne w świetle ostatnich wyroków.

Przekazano informację o śmierci Tomasza Klimczaka – b. członka Rady Sekcji i przewodniczącego w Zespole Szkół w Rusocinie. Delegacja Sekcji będzie obecna na pogrzebie w Tczewie.

Walne Zebranie Delegatów Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” odbędzie się 18 kwietnia (wtorek), w siedzibie „S’ w Gdańsku, sala „Akwen”, początek o godz. 9.30.

W imieniu Rady Sekcji,
    Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej