Komunikat z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku 8 października 2024 r.
1.Ewa Rocławska jako członek Rady Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność” przedstawiła problemy omawiane podczas obrad KSNiO, 25.09. 2024 r. w Warszawie, w tym stanowisko ws. łączenia przedmiotów przyrodniczych w jeden przedmiot nauczania „Przyroda”. Jest to stanowisko negatywne, które zwraca uwagę na znaczące obniżenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, a w konsekwencji zapaści polskiej edukacji w zakresie przedmiotów przyrodniczych.( Komunikat z obrad oraz stanowisko w zał.)
2. Bożena Brauer przedstawiła informacje o działalności KSOiW NSZZ „S”, w tym omówiła pismo do Premiera RP ws. podjęcia rozmów dotyczących realnego wzrostu wynagrodzenia nauczycieli w latach 2025 i 2026 oraz zajęcia stanowiska przez Rade Ministrów w sprawie wprowadzenia systemowych rozwiązań w zakresie wynagradzania nauczycieli. Pismo to podpisali przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność” Waldemar Jakubowski oraz Przewodniczący WZZ „Forum- Oświata” Sławomir Wittkowicz. (w zał.)
3. Przewodnicząca Sekcji przedstawiła informacje z prac Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” z siedzibą w Gdańsku, w tym m. in:
a/ O decyzji Prezydium przekazania 1000 zł na pomoc powodzianom.
b/ O wysłaniu pisma – wniosków do Marszałka Województwa Pomorskiego ws. budżetu na 2025 rok. Dotyczą one m. in.: zwiększenia dodatku za wychowawstwo, dodatku funkcyjnego dla doradców metodycznych, dodatku motywacyjnego, dodatku za trudne warunki pracy. Zaapelowano do przewodniczących KZ/KM, aby pisma kierować także do JST na swym terenie działania, tym bardziej, że jest to pierwszy rok kadencji władz samorządowych, ich autorski budżet na 2025 rok. Członkowie Rady sygnalizowali problemy negocjacyjne – trudność ze zwiększeniem dodatków, funduszem zdrowotnym, środkami na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
c/ O piśmie do Pomorskiego Kuratora Oświaty w związku z nieobecnością na Radzie Sekcji 17.09.2024 r. i potrzebą ustalenia nowego terminu spotkania.
d/ Anna Kocik poinformowała o udziale w pracach komisji ds. nagród w Urzędzie Marszałkowskim.
4. A. Kocik przekazała informacje o stanie przygotowań do Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Przesłuchania konkursowe odbędą się 22 października br. w siedzibie „S” – sala „Akwen”. Poinformowała o dużej liczbie zgłoszeń., ok. 60 występach uczniów z naszego województwa.
5. Mec. Tomasz Gryczan przedstawił stan prawny w odniesieniu do wypłaty należności za godziny ponadwymiarowe w sytuacjach, gdy nie są one wypracowane z winy po stronie pracodawcy. Odbyła się dyskusja na ten temat. Sekcja prześle odpowiedzi z MEN i RIO na ten temat. Zgłoszono problem naliczania nadgodzin tzw. uśredniania godzin ze względu na matury, praktyki zawodowe uczniów w szkołach ponadpodstawowych. Temat powróci podczas kolejnych obrad Rady.
6. B. Brauer przekazała informacje na temat tzw. Zielonego Ładu, w tym zwróciła uwagę na raport ekspertów, którego fragmenty opublikowane są w najnowszym numerze miesięcznika „Magazyn”. Poprosiła o dalsze zbieranie podpisów pod referendum w tej sprawie, o co apelował m. in. Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” podczas obrad Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. 7. 10. 2024 r. Akcja zbierania podpisów trwa.
7. Mec. T. Gryczan poinformował, że szkolenia KSOiW on-line będą realizowane także w tym roku. Można się logować – linki będą przekazywane do KZ/KM za pośrednictwem Sekcji Regionalnych. Szkolenia mają dotyczyć m. in.: ZFŚS, komisji dyscyplinarnych, regulaminów wynagradzana, zadań dyrektora szkoły.
B. Brauer poinformowała o najnowszej ofercie Działu Szkoleń Zarządu Regionu Gd. NSZZ „S”. Informacje te są dostępne na stronie internetowej Działu Szkoleń ZRG. Zaapelowała o korzystanie z nich. Zwracała uwagę, że udział w nich jest ważnym elementem profesjonalizacji działań Związku.
8. W sprawach różnych:
a/ Alicja Połońska przedstawiła informacje o systemie edukacyjnym w Rumunii (odbył się tygodniowy wyjazd szkoleniowy zorganizowany przez KM Gdańsk przy współpracy z IDN „Solidarność). Zwróciła uwagę na dbałość o szkoły, na dyscyplinę, jasne rozwiązania dotyczące nauczania religii, bardzo wysokie uzwiązkowienie ok. 80%, piękno samej Rumunii, jej wielokulturowość.
b/ B. Brauer przekazała informacje o obchodach DEN organizowanych przez KO, na których będzie obecna. To uroczystości 17. 10. 2024 r. w Gdyni i 18. 10. br. w Gdańsku.
c/ W. Książek zaapelował o szerszy kolportaż miesięcznika „Magazyn”, w którym jest wkładka – wyróżnione prace stypendystów nt. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a 19 października mija 40 rocznica męczeńskiej śmierci Patrona NSZZ „Solidarność”. Zwrócił także uwagę na zamieszczone ważne materiały edukacyjne tj. konferencja prasowa w Gdańsku z udziałem przewodniczącego KSOiW dra Waldemara Jakubowskiego, czy wywiad z przewodniczącą Sekcji o znaczącym tytule „Płaca nauczyciela powinna być równa pensji inżyniera”. Jest to nawiązanie do postulatu nr 11 strajku ludzi oświaty z listopada 1980 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.
d/ B. Brauer przekazała życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Poprosiła,
by w wersji elektronicznej zostały one przekazane od poszczególnych Kół „S”.
Ustalono następujący terminarz obrad Rady Sekcji do końca 2024 r.
– 12 listopada 2024 r.
– 10 grudnia 2024 r. (on-line)
– 14 stycznia 2025 r.
w imieniu Rady Sekcji,
Bożena Brauer, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku