Komunikat z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku 7. 09. 2021 r.

Problematyka zebrania Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku (stacjonarnie – 7 września 2021 r.) to m. in.:

1. Spotkanie z przedstawicielem Kuratorium Oświaty w Gdańsku i przedstawienie zadań w roku szkolnym 2021/2022. Pani Bożena Żurawska – dyrektor Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli odpowiadała także na pytania członków Rady dotyczące m. in.: zmian w nadzorze pedagogicznym, doradztwa zawodowego, nauczycieli wspomagających i klas integracyjnych.
  2. Przedstawienie informacji o działaniach i zmianach w Prezydium Sekcji. Podziękowano kol. Hanny Kowalewskiej- Minkiewicz, która pełniła funkcję sekretarza Prezydium Sekcji od 2012 r. do  30 czerwca 2021 r. W wyniku wyborów uzupełniających członkiem Prezydium Sekcji (oraz sekretarzem) została Ewa Rocławska – przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty
    i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Wejherowie.
  3. Zrelacjonowanie celów i przebiegu pikiety pod MEiN 1 lipca 2021 r. oraz komunikatu i stanowisku Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
  4. Przedstawienie informacji o akcji „45 minut w 15 sek.” dotyczącej problemów w oświacie.
  5. Opracowanie pisemne informacji o działaniach KSOiW NSZZ „S” ws. uzależnienia płac nauczycieli od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
  6. Omówienie realizacji pomocy prawnej z udziałem mec. Przemysława Sąpóra (Biuro Prawne ZRG), w związku ze zmianą miejsca pracy przez mec. Tomasza Gryczana.
  7. Przypomnienie informacji o opiniowaniu zmian do arkuszy organizacji szkół i przedszkoli  przez związki zawodowe.
  8. Przekazanie informacji o zawartości Biuletynu nr 23 Sekcji – jest na str.: www.solidarnosc.gda.pl/oswiata – zapowiedź siódmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Muzyczno-Plastycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”.
  9. Podsumowanie  uroczystości z okazji 41. rocznicy Sierpnia i wręczenia stypendiów im. NSZZ „Solidarność” (dziewiętnasta edycja, w sumie 712 stypendiów).
  10. Działania ws. WZD Sekcji 9 listopada br.
  11. Zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską „Emerytury za staż”.
  12. Ustalono, że kolejne zebranie Rady odbędzie się 5 października 2021 r. w formule on-line.

W imieniu Prezydium Sekcji,
Wojciech Książek